Fatih Altaylı’dan bomba zirve yazısı! Erdoğan-Biden görüşmesinin… – HABER BİZDEN

Fatih Altaylı’dan bomba zirve yazısı! Erdoğan-Biden görüşmesinin…

ABD Başkanı Biden seçildiği günden bu yana Türkiye’de hacı bekler gibi beklenen görüşme sonunda dün gerçekleştirildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, NATO zirvesi vesilesiyle de olsa sonunda bir araya geldiler.

Görüşme sonrası yapılan açıklama her zaman olduğu gibi görüşmenin son derece başarılı geçtiği idi.Ben zaten ömrü hayatımda başarısız geçen bir Türkiye-ABD görüşmesi görmedim.

Hepsi gibi bu görüşme de başarılı imiş. Türkiye açısından görüşme öncesi başlıklar belliydi. – Suriye’nin kuzeyinde ABD tarafından oluşturulan PKK devleti – Kullanamadığımız S 400’ler

– Kullanamadığımız S 400’ler yüzünden verilmeyen F 35’ler

– Halk Bankası davası

– Ve tabii bu görüşme öncesi ortam bozulmasın diye gıkımızı çıkaramadığımız Ermeni soykırımı iddialarının ABD tarafından tanınması

Bizi ilgilendiren maddeler açısından bakalım.

– PKK devleti konusunda ABD’nin geri adım attığı, terör örgütüne tır tır silah vermeyi durduracağı yolunda bir uzlaşma olduğu haberi duyulmadı.

– S 400’leri memleketimizin herhangi bir yerinde tutabileceğimize ilişkin bir uzlaşma olduğu açıklanmadı.

– S 400’lerle ilgili verdiğimiz taviz nedeniyle F 35 uçaklarının teslimatına en kısa sürede başlanacağı konusunda ABD bir geri adım atmadı.

-Hadi Halk Bankası davası yargı meselesi, onu geçelim.

-ABD Başkanı, Ermeni soykırım iddialarının kabulünü Senato’ya geri göndereceğini söylemedi, bunu söylemek bir yana Türkiye Cumhurbaşkanı “Hamdolsun bu konu gündeme gelmedi” dedi, ki ne demek istedi ben hala anlayamadım.

Peki zirveden, çok iyi geçen zirveden ne çıktı?

– ABD’nin çekildiği Afganistan’da kritik yerleri koruma görevini Türk Silahlı Kuvvetleri üstlenecek. Tabir yerindeyse Coni’nin yerini Mehmetçik alacak.

– ABD’nin tavrından anladığımız kadarı ile Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları konusunda geri adım atacağız.

– ABD’nin isteği doğrultusunda Ukrayna’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakarak ilişkilerimizin zaten pek de parlak olmadığı Rusya ile daha da gergin bir döneme geçeceğiz.

Yani anlayacağınız Biden ile görüşmenin gayet başarılı geçtiğine inanabilirsiniz.

Doğrudur da.

Tabii Amerikalı iseniz!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: