Vali sayıları açıkladı: Van’da bilanço ağırlaşıyor

Vali sayıları açıkladı: Van'da bilanço ağırlaşıyor

 Vali sayıları açıkladı: Van’da bilanço ağırlaşıyor

13.05.2020 - 22:29

Güncelleme : 13.05.2020 - 22:29

Vali Mehmet Emin Bilmez kentteki vaka artışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İran’da ilk vakalar açıklanınca endişe duyduklarını belirten Bilmez, “Türkiye’nin, bizim de endişemiz bu hastalığın İran’dan Van‘a, Van’dan da Türkiye’ye yayılabileceğiydi. Bu nedenle sınırda alınabilecek tüm önlemleri almaya başladık. Fakat kırsalda kurallara uymayanlar yüzünden vaka sayısında da artış yaşandı” dedi.

“YASAK OLMASINA RAĞMEN TAZİYE KURULDU” İpekyolu ilçesinin Ortanca Mahallesi, 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 5 Mayıs’ta karantinaya alındığını belirten Bilmez, sözlerine şunları ekledi: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen mahallede, taziye kuruldu. Aile üyeleri ve mahalle muhtarı hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı ve muhtar görevden uzaklaştırıldı. Taziyeye katılanların yaşadıkları Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahallelerinde de karantina uygulanmaya başlandı. Ortanca Mahallesi’nde her gün artan vaka sayısı 101’e ulaştı. Sağlık ekiplerinin, karantinaya alınan mahallelerdeki sağlık taramaları devam ediyor. Ekipler, salgının daha fazla yayılmaması için ev ev dolaşarak, bütün aile bireylerinden koronavirüs testi için örnek alıyor.”

Van’daki son bilgileri paylaşan Mehmet Emin Bilmez, “Bizim vakaların büyük bir kısmı İstanbul’dan buraya gelen ve ilk vakamızda İstanbul’da bir düğüne giden bir amcamızdı. 7 kişi gitmişlerdi ilk pozitif vaka onlarda çıktı. O amcamızda vefat etti” dedi.

Van’ı sıkıntıya sokan durumun İstanbul’dan gelip 14 gün karantinada kalması gereken kişilerin kurallara uymamasından kaynaklandığını belirten Vali Bilmez, ilk yaygın sıkıntının ise Örmetaş köyünde olduğunu söyledi.

“İSTANBUL’DAN GELENLERİ SAKLADILAR”

Vali Bilmez, şöyle konuştu:

“Orda İstanbul’dan gelenleri sakladılar. Sağlık ekiplerine yardımcı olmadılar. Orda 50 vakamız oldu. Sonra Cevdet Paşa Mahallemizde yine vefat eden bir hemşerimizin cenazesi yani aile bireylerinin toplandıkları bir ortamda bir bulaş oluştu ve 25 kişi bu hastalığı kaptı. Aslında bizim son zamanlarda günlük hiç vakamız olmadı, Ortanca’dan ciddi bir sıkıntı yaşadık. Güvenlik güçleri taziyelerin olmayacağı defin işinin de en az kişiyle yapılacağı uyarısında bulunuyor.

29 Nisan’da bir ölüm gerçekleşince aile üyeleri 4 defa ziyaret edilip uyarılmış fakat akşam ailenin toplanan fertleriyle komşu köylerden gelenlerle birlikte köyde iftar programı düzenlemişler. Sonraki gün onlardan biri rahatsızlanıp hastaneye başvurunca filyasyon çalışmasıyla bu yemeğin düzenlendiği ortaya çıktı. İlk gün bir vakamız vardı ama daha sonra 5 oldu 6 oldu 10 oldu ve günden güne artış oldu.  Ve bugün vaka sayımız 101’e çıktı. Aileden de doğru bilgiyi alamadık ve gizleme yolunu seçtiler. Ve kamuoyundan destek bekledik.

Burada pozitif çıkan sayıları kamuoyuyla paylaşıp o taziyeye giden ve onlarla teması olanları sağlık ekiplerimiz istihbari bir çalışma yaparak emniyet ve jandarmadan da ciddi bir destek alarak çalışma yürüttüler. Daha sonra ekiplere yardımcı olmaya çalışanlarda çok oldu. Orda yaşayanlar da işin ciddiyetini anlayınca bizlere yardımcı olmaya başladı. Şu anda geldiğimiz noktada 5 bin 123 kişi tespit ettik. Bunları hepsini izole ettik. Sağlık taramaları da devam ediyor.”

“HASTANEDE 120 CİVARINDA HASTAMIZ VAR”

Muradiye’de bir kişinin 400 kişiyle temasının olduğunu ve onları izole ettiklerini berlirten Bilmez, “Birçok muhtarımız da duyarlı davranarak ekiplere yardımcı oldu. Doğanlar köyü muhtarımız içinde yeğeninin bulunduğu araçta pozitif bir vakanın olduğunu bizlere bildirdi. O araç durdurulmasaydı o pozitif vaka aileleriyle buluşacaktı. Belki de her biri bir Ortanca gibi yüzlerce kişiye bu hastalığı bulaştıracaktı. Şu an hastanemizde yatan 120 civarında hastamız var. Yoğun bakımda ise 3 hastamız var. Vaka sayımızda 390 oldu” dedi.

KARANTİNADAN HASTANEYE GİTTİLER ORDAN DA KAÇTILAR

Bu süreç içinde ilginç olaylarla da karşılaştıklarını anlatan Vali Bilmez, “Karantinaya aldığımız Ortanca köyünden bir kişi karantinadan çıkmak için 112’yi arayıp ateşinin yükseldiğini söylüyor ve kendisini ambulansla hastaneye aldırıyor. Böyle 2 vakamız oldu. Sonra bu ikisi de hastaneden kaçtı. Sonra bunların sadece köyden çıkmak için 112 hizmetini suistimal ettiklerini öğrendik. Kaçanlardan birinin testi de pozitif çıktı. Biz bütün hizmetleri sizin sağlığınız için yapıyoruz” diye konuştu.

“TAZİYE ÇADIRINDA VAKA SAYISI 400’E ULAŞTI”

Öte yandan Duvar’da yer alan habere göre, Van’da vaka sayısının hızla artmasını değerlendiren Van Tabip Odası Başkanı Doktor Özgür Değer, yetkililerden gelen ve “korona virüsünü kontrol altına aldık” şeklindeki açıklamaların toplumsal bir rehavete neden olmasının şehirde vaka sayısındaki artışta etkili olduğunu söyledi.

“Böyle bir taziye çadırından sonra vaka sayısı 400’e ulaştı ve giderek artıyor” diye konuşan Değer, bunun da hastalığın nasıl bulaşıcı olduğunu bir kez daha gösterdiğini hatırlattı.

Sadece bir taziye çadırını tek başına bu durumdan sorumlu tutmak yerine, toplumsal rehavetin bu gibi sonuçlara yol açtığını da görmek gerektiğini söyleyen Değer, “Bir rahatlama havası ve hastalığın kontrol altında olduğu duygusu yaratıldı. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerin, ‘kontrol ettik, normalleşiyoruz’ demeleri bu sonuca yol açtı. Toplum da buna göre davrandı. Devlet ‘rahatladık’ dese de kontrol altına alma dönemi uzun sürecektir ve herkesin buna göre davranması gerekir. Bu yaz aylarını tedbirlerle geçirmek zorundayız” diye konuştu.

Van Valiliği’nin açıkladığı verilere göre, tedavisi tamamlanıp taburcu olan hasta sayısı 217, hayatını kaybeden hasta sayısı 8, tedbir amaçlı karantina altında tutulan kişi sayısı 44 bin ve karantinada bulunanları sayısı ise 11 bin kişi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın