Ünlü Sanatçı CHP’den milletvekili aday adayı oldu – HABER BİZDEN

Ünlü Sanatçı CHP’den milletvekili aday adayı oldu

CHP’de aday adaylık başvuruları için genel merkezde bir komisyon oluşturuldu. Şu ana kadar oldukça sayıda müracaat oldu. O adlardan biri de sanatçı Onur Akın oldu. Akın, genel merkeze giderek milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmuş oldu.

Onur Akın kimdir?

Onur Akın, 6 Mart 1967 tarihinde Bitlis’in Ahlat ilçesinde dünyaya gelmişti. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin altıncı ve son çocuğudur. Babasının tayini sebebiyle 3 aylıkken İstanbul’un Beykoz ilçesinde yaşamaya başladı. İlkokul eğitimini Paşabahçe İlköğretim Okulu’nda, ortaokul eğitimini Paşabahçe Ortaöğretim Okulu’nda ve lise eğitimini Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

İlk müzik derslerini babası ve ağabeyinden almıştır. İlk enstrümanı mandolindir. Ardından bağlama ile, lisede müzik öğretmeni Dr. Zihni Bey’in desteğiyle “Batı müziği” ile tanıştı. Batı müziği ve yöresinin kültürü ile müziğinin birleşimi, gelecekteki müzik tarzının temellerini oluşturmuştur.

Onur Akın, 1987 senesinde kurduğu “Grup Baran” adlı müzik gurubu ile ilk albümünü “Yediveren” adı ile 1989 senesinde çıkarmıştır. 1991 senesinde gene Grup Baran ile birlikteliğinin son albümü olan “Kuytuda Başak”ı çıkarmışlar; daha sonrasında Grup Baran’dan ayrılma sonucu vererek 1991’den sonrasında solo albümlerine devam etti.

Vedat Türkali’nin 1944 senesinde yazdığı “Bekle Bizi İstanbul” adlı şiirini besteleyip yorumlamıştır. “Seviyorum Seni” adlı bestesinin sözleri Nazım Hikmet’e aittir. Başlarda hırçın şarkılar söylerken, şarkıları aşk şarkılarına doğru yön değiştirdi.

Hem ozan, hem de besteci olan Onur Akın, kendine ilişik Eylül Müzik şirketini kurmuştur. Müzik yaşamının başından bu yana yurt içi ve yurt haricinde pek oldukça konser vermiştir. Beste çalışmalarına Ruhi Su’nun sesinden ve müziğinden etkilenmesi sebebiyle adım atmıştır. Kendi şiirlerinin yan ısıra oldukça mühim şairlerin de şiirlerini bestelemiştir.

Onur Akın, 1991 senesinde ressam Hanife Sevim Akın ile evliliğe ilk adımını attı. Eylül Türkü Akın isminde bir kızı vardır.

%d