Ünlü Kürt sanatçı’dan Babacan’a çağrı – HABER BİZDEN

 Ünlü Kürt sanatçı’dan Babacan’a çağrı

Kürt sanatçı Nizamettin Ariç, Ali Babacan’ın “Ana dilde eğitimin önündeki engelleri kaldıracağız” açıklamasına yanıt vererek ona çağrıda bulundu. DEVA Partisi lideri Ali Babacan, dün Ankara’da partisinin “Temel İnsan Hakları Eylem Planı”nı açıklamıştı.

Babacan, ana dilinde eğitime ilişkin olarak, “Ortak ve resmi dilimiz Türkçeye ek olarak, eğitim ve öğretimde ‘Ana Dilinin Kullanılması ve Geliştirilmesi Hakkı’nı anayasal güvenceye kavuşturacağız. Ana dilinde eğitimin önündeki engelleri kaldıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

Twitter hesabından konuya ilişkin bir paylaşım yapan Ariç, “Bu dedikleriniz güzel ancak biraz daha cesaret” diyerek Babacan’ı vaatte bulunmaktan öteye çağırdı.

“Sorunun çözümü için proje yapın”

Babacan’a “Türkiye ve Kürdistan’ın yüz yıllık bu problemini iki güzel cümleyle geçirebileceğinize siz de inanmıyorsunuz her halde” diyen Ariç, “Madem bizim ana dilimiz sizin için o kadar önemli, o zaman ser seran, ser çava, oturun sorunun çözümü için bir proje yapıp, önümüze koyun bakalım” diye çağrıda bulundu.

Kürdü Türk, Kürdistan’ı Türkiye yaptınız”

Devlet anlayışından kaynaklanan çok büyük problemler olduğunu belirten Ariç, “Biz Kürtleri asimile etmek için yapmadığınız kalmadı. Kilamlarımızı çalıp Türk halk müziği yaptınız, Govendlerimizi çalıp Türk halk oyunları yaptınız, halı-kilim motiflerimizi Hereke-Konya halısı yaptınız, adımızı, dilimizi yasakladınız, demografimizi değiştirmek için elinizden geleni yaptınız, Kürdü Türk, Kürdistan’ı Türkiye yaptınız, sürgün, katliam ve arkası gelmeyen faili belli öldürmeler ise ayrıca derin bir yara” ifadelerini kullandı.

“Ana dilde eğitim hakkı lütuf değil, insan olma hakkıdır”

Ariç, Ana dilde eğitim hakkının insan olmaktan ileri geldiğini kaydederek “Tekrarlıyorum, bu problemin çözülebilmesi için ayakları yere basan, bilim aklı ve insan vicdanıyla tartılmış, modern çağa uygun projeler geliştirip getirmeniz gerekiyor. Ana dilde eğitim hakkı her siyasi parti programının en önemli maddesi olmalıdır. Bu bir lütuf değil, insan olma hakkıdır” diye belirtti.

“Siyasette iyi niyetle yol alınmaz”

Devletin, ana dilinde eğitim hakkını Kürtlerden uzak tuttuğunu aktaran Ariç, “Sizin devletiniz bu hakkı Kürtlerden hep uzak tuttu. Siyasette iyi niyetle yol alınmaz biliyorsunuz. İyi niyetinize saygı duyuyorum fakat daha somut adım ve projelerle gelin, ayrılan yolları birlikte birleştirmeye çalışalım” çağrısı yaptı. kaynak -rudaw

%d blogcu bunu beğendi: