Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a sosyal medyadan cinsel içerikli sözlerle saldırıda bulunan Vedat Muti, ilk duruşmada, “İnternette bulduğum bir yazıyı kopyalayıp yapıştırdım. Pişmanım” savunmasını yaparken, Muti’nin avukatı ise “Müvekkilim bir anda manevi duygularla söz konusu paylaşımı yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a sosyal medya hesabından cinsel içerikli sözlerle saldırıda bulunan Vedat Muti’nin yargılandığı davanın ilk duruşması Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanık ve avukatı ile Başak Demirtaş’ın avukatı hazır bulundu.

“PİŞMANIM O GÜN SARHOŞTUM”

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Muti’nin savunması alındı. Muti savunmasında, “O gün iki bira içmiştim. Twitter’da #SelahattinDemirtaşaÖzgürlük şeklinde hashtag açılmıştı. Bu etiketin altında şehitlere ve ailelerine küfürler gördüm. İnternette bulduğum bir yazıyı kopyalayıp yapıştırdım. 10 dakika kadar sonra yazıyı kaldırdım. İçeriğini okuduktan sonra hakaret olduğunu anladım. Suç işlemeye tahrik etmek gibi bir kastım yok. Karakola gitmedim hayatımda, pişmanım. Hayatımda hiçbir suça karışmadım. Bu nasıl oldu anlamadım. Selahattin Demirtaş’ın eşine hakaret olduğunu bilseydim asla yapmazdım” şeklinde konuştu.

“PAYLAŞIMI MANEVİ DUYGULARLA YAPMIŞTIR”

Sanığın avukatı Mehmet Kerem Özgen de “Müvekkilim bir anda manevi duygularla söz konusu paylaşımı yapmıştır. Kanaatimizce iddianamede belirtilen suçların unsurları oluşmamıştır. Müvekkilin beraatini ve duruşmalardan vareste tutulmasını talep ederiz” diye konuştu.

BAŞAK DEMİRTAŞ’IN AVUKATLARI CEZA TALEP ETTİ

Daha sonra söz hakkı alan Demirtaş’ın avukatı Özgür Yüksel, “Sanığın Başak Demirtaş’ın onuruna, iffetine ve şerefine yönelik ahlak dışı söylemlerde bulunduğunu” belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan hakim, sanığın duruşmalara katılma zorunluluğunu kaldırdı. Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş’ın şikayetçi olarak ifadesinin alınmasına karar veren hakim bir sonraki duruşmayı 27 Nisan’a erteledi.

NE OLMUŞTU

“Vedat Muti” isimli kullanıcı, Başak Demirtaş’a Twitter’da, 13 Haziran 2020’de paylaştığı bir mesajla cinsiyetçi saldırıda bulundu. Birçok kullanıcı Başak Demirtaş’a destek mesajı attı. Tepkiler yükselince Adalat Bakanı Abdulhamit Gül, “çirkin paylaşımı” kınadığını belirterek “ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetlediğini” dile getirdi. Bakan, “Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır” dedi.

Ardından Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Şüpheli 16 Haziran’da tutuklandı, bir gün sonra da yurt dışına çıkışı yasaklanıp ev hapsine alınarak serbest bırakıldı. Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli “Suç işlemeye alenen tahrik” ve “Alenen hakaret” suçlamasıyla yedi yıl dört aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Şüphelinin ifadesini verdiği iddianamede Beykoz 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Yazıcı’nın ev hapsi de kaldırmıştı. (KRT TV)