Türkiye’ye Serbest Brakın çağrısı yapan büyükelçiler Bakanlığa çağırıldı – haberbizden

Türkiye’ye Serbest Brakın çağrısı yapan büyükelçiler Bakanlığa çağırıldı

ABD, Almanya ve Fransa dahil olmak üzere 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

BÜYÜKELÇİLER NE DEMİŞTİ? 10 ülkenin büyükelçiliğinden yapılan açıklamada “Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” denilmişti.

AKP’DEN GELEN TEPKİLER İçişleri Bakanı Süleyman Soylu büyükelçilere “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir” sözleriyle tepki göstermişti.

Osman Kavala için 10 ülke büyükelçisinin yaptığı çağrıya, son olarak da AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten tepki geldi. Çelik “Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın