Türkiye’den CAATSA yaptırımı ve Rojava açıklaması! – HABER BİZDEN

Türkiye’den CAATSA yaptırımı ve Rojava açıklaması!

abd-rojava-rus

Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’de bulunan Çavuşoğlu, New York’taki temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğu’na geçerek, burada ABD-Türkiye ilişkilerine değindi.

Çavuşoğlu “PKK/PYD’ye maalesef ABD halen Suriye’de destek veriyor. ve onların bölücü ajandasına destek veriyorlar aslında ama bu terör örgütü de son zamanlarda saldırılarını arttırdı. FETÖ’nün buradaki mevcudiyeti, diğer taraftan CAATSA yaptırımları da bizleri rahatsız eden konular. Aslında bunların hepsi bizim için ulusal güvenlik meselesi, müttefiğimiz ABD’den de bu konuda hassasiyet bekliyoruz, bizim hassasiyetlerimizi anlamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dış politika içinde ülkemizin çıkarlarını korumak bizim için önceliklidir”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin yoğun bir dış politika izlediğinin altını çizerek, “Bu yoğun dış politika içinde ülkemizin çıkarlarını korumak bizim için önceliklidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, çıkarlarımızı korumak ve yaşanan krizlerin Türkiye’ye etkisini en aza indirmek için çaba sarf ediyoruz. Tabii Suriye’de, Libya’da, Kıbrıs’ta, Ege’de her yerde şöyle baktığınız zaman dünyadaki çatışmaların yüzde 60’ı bizim etrafımızda. Hemen yakın o bölgemizde ve bizi de etkileyen ikinci çemberde Afganistan, Yemen gibi ülkeleri de kastediyoruz. Dolayısıyla hakkımızı hukukumuzu da korumak lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Çatışmaların çözümünde de aktif bir dış politika sürdürdüklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Tahıl krizinde oynadığımız rol dünyada bir rahatlamaya yol açtı. 2008’den bu yana ilk defa tahıl fiyatları ciddi derecede düşüş yaşadı. New York’ta gördük ki en zengininden en fakirine tahıl konusu herkes için birinci derecede önemli. Gören herkes, BM kürsüsünde de birçok lider ve konuşmacı Türkiye’ye teşekkür etti. Gübre konusunda da önümüzdeki engelleri kaldırmak için İstanbul’daki koordinasyon merkezimizde BM ile birlikte çalışıyoruz. Her iki ülkenin de (Rusya ve Ukrayna) heyetleri var. Bazı çözüm yolları bulduk, Rusların bu ürünleri de yaptırım listesinde olmadığı için sigortacılık, hizmet ve özellikle ödeme konularındaki şu andaki tereddütleri de gidermek için bir çalışma yapıyoruz.”

“Cumhurbaşkanımızın temel hedefi Sayın Putin ile Zelenskiy’i bir araya getirmek”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının sona erdirilmesi için çaba sarf ettiğini belirterek, tarafların çözümden uzaklaşmasına rağmen umutlarını yitirmediklerinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın temel hedefi sayın Putin ile Zelenskiy’i bir araya getirmek. Bunun için de güven arttırıcı adımlar da atmak gerekiyor bu siyasi sürecin çözülmesi için. En son esir takası konusunda biz önemli bir rol oynadık.” dedi.

İsrail ve Ermenistan ile normalleşme sürecine de değinen Çavuşoğlu, “Güney Kafkasya’da kalıcı barış ve istikrar için özellikle Azerbaycan’ın teklif ettiği bu kapsamlı barış anlaşmasının bir an önce Ermenistan ve Azerbaycan tarafından imzalanması gerekiyor. Biz bu süreci destekliyoruz.” dedi.

“Ermenistan’ın bölgede barış ve bu iş birliğine ihtiyacı var”

Çavuşoğlu, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmek için özel temsilcileri atadıklarını ancak Ermenistan’ın üzerindeki baskılar nedeniyle henüz daha cesur adımlar atamadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ermenistan’ı cesaretlendirmek lazım. Maalesef belki sayısı azdır ama Amerika’da da sesi çok çıkan bir grup, Ermeni grubu bu normalleştirmeye karşı, Türkiye ile olan normalleşmeye de karşı. Onların Ermenistan’a hiçbir katkısı yok. Nefret üzerine hareket ediyorlar ve Ermenistan’ın bölgede barış ve bu iş birliğine ihtiyacı var. Bugüne kadar izole yaşamış bir ülke malum sebeplerden dolayı. Bu fırsatın da iyi değerlendirilmesi gerekiyor.”

Çavuşoğlu, terör ile mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurgulayarak, “Sizlerden de ricamız burada tüm muhataplarınızla görüşmelerinizde özellikle Kongredeki temsilciliklerinizde, yerel parlamento temsilcileri ile görüşmelerinizde ve vali dahil tüm yöneticililerle temaslarınızda bunu anlatmanızı istirham ediyoruz” ifadelerini kulandı.

ABD ile ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “100 milyar dolar ticaret hacmi hedefimizi koyduğumuz zaman birçok kişi için hayaldi ama anlık ticaret hacmimize baktığımız zaman ki ABD şu an bizim en çok ikinci ihracat yaptığımız ülke, bu hedefe çok öyle uzun bir sürede değil bir 7-8 sene içinde ulaşabiliriz” görüşünü paylaştı.

“PKK/PYD’ye maalesef ABD halen Suriye’de destek veriyor”

Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilerde sorunlar da olduğunu hatırlatarak, “PKK/PYD’ye maalesef ABD halen Suriye’de destek veriyor. Ve onların bölücü ajandasına destek veriyorlar aslında ama bu terör örgütü de son zamanlarda saldırılarını arttırdı. FETÖ’nün buradaki mevcudiyeti, diğer taraftan CAATSA yaptırımları da bizleri rahatsız eden konular. Aslında bunların hepsi bizim için ulusal güvenlik meselesi, müttefiğimiz ABD’den de bu konuda hassasiyet bekliyoruz, bizim hassasiyetlerimizi anlamasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Tüm sorunları New York’ta ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüştüğünü, vize görüşmelerini ve bölgesel konuları da ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, stratejik mekanizmanın son toplantısının BM Genel Kurulu görüşmelerinden önce Washington’da yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“(ABD-Türkiye) Sonuç itibariyle bu ilişkilerde yaşanan sorunları azaltmamız ya da ortadan kaldırmamız, iş birliğini arttırmamız her iki ülkenin yararına. Biz baktığımız zaman dış politika alanlarımıza aslında Amerika’nın önceliklerine de baktığımız zaman, Amerika’nın öncelikli alanlarında en önemli aktörlerden birisi değil en önemli aktör Türkiye. Dolayısıyla Amerika’nın da Türkiye’nin bu anlamdaki önemini sadece işte tahıl anlaşması oldu ‘thank you’ deyip, ‘teşekkür ederim’ deyip geçiştirmemesi lazım. Biz bunu Avrupa Birliğine (AB) söylüyoruz, bizim bugüne kadar yaptıklarımızı ya da yapıyor olduklarımızı AB ile beraber yapsaydık, AB bizi dışlamasaydı bugün AB küresel bir aktör olarak dünyanın her yerinde alkışlanırdı. Ama bu dar bakış vizyon var ya, siyasi çıkarlar ve küçücük ülke, ülkeciklerin esiri olması AB’nin küresel aktör olmasını engelliyor. Herhangi bir sorunda da çözüm üretemiyor AB. Oysa bizimle çalışsa, bu ön yargılarından kurtulsa bunu başarabilir.”

%d blogcu bunu beğendi: