TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında karar – HABER BİZDEN

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında karar

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilmesinin ardından dün İstanbul’da gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.

Fincancı, Irak’ın kuzeyinde PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda “kimyasal silah kullanıldığı” iddialarına ilişkin görüntüleri incelediğini belirterek, “Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik-zehirli kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Şebnem Korur Fincancı, Erdoğan ve Bahçeli tarafından hedef gösterilmesinin ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddialarıyla açtığı soruşturma kapsamında dün gözaltına alındı.

İstanbul Kadıköy’deki evinde gözaltına alındıktan sonra Ankara’ya getirilen Prof. Dr. Fincancı’nın emniyetteki işlemleri tamamlandı. İşlemlerin ardından Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen Fincancı, tutuklandı.

%d