TSK Zap ve Metina’da 8 noktadan çekildi – HABER BİZDEN

TSK Zap ve Metina’da 8 noktadan çekildi

tsk

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) son iki ay içerisinde Duhok’un Amedi ilçesi kırsalında bulunan 8 noktadaki askerlerini çektiği öğrenildi. Çekilmenin Bağdat ile Anklara arasındaki temasların bri sonucu olduğu belirtildi.

TSK, 23 Nisan 2021’de Duhok’un Amedi ilçesi sınırları içerisindeki Metina bölgesinde, 17 Nisan 2022’de de Zap ve Avaşin-Basyan’da “Pençe-Şimşek, Pençe-Yıldırım ve Pençe-Kilit” adıyla PKK’ye karşı karadan ve havadan operasyon başlatmıştı.

Operasyon kapsamında sınırdan içeri giren TSK unsurları, Kani Masi, Dereluk ve Şeladize sınırlarında değişik bölgelerde konuşlanmıştı.

Konuya ilişkin Rûdaw’a bilgi veren askeri kaynaklar, TSK unsurlarının 3 ay önce konuşlandıkları Amedi ilçesi kırsalındaki Kopikta ve Parasya tepelerinden çekildiğini aktardı.

Kaynaklar ayrıca Amedi ilçe merkezine yakın olan Metina Dağlarındaki Bersıla bölgesinde bulunan 3 stratejik noktadan da askerlerin çekildiğini belirtti. 

Rûdaw Duhok Temsilcisi Nasır Ali, TSK’nın çekildiği stratejik noktaların, I. Dünya Savaşı ardından farklı dönemlerde bölgede bulunan İngiliz ve Irak ordusu tarafından kullanıldığını belirtti.

Edinilen bilgilre göre; Türk ordusu son 2 ayda Amedi ilçesindeki 8 stratejik noktadan askerlerini geri çekti.

Kani Masi kasabasına bağlı Sarero ve Qumriye köyleri arasındaki 2 nokta, Zap bölgesindeki Çiyayê Reş Dağı ve Tırwaniş köyü  ile Berwari Bala bölgesindeki iki nokta ile Segere’deki 2 nokta da boşaltıldı.

Bağdat ile Ankara koordinasyon

Rûdaw’a konuşan askeri kaynaklar çekilmenin temel sebeplerinden birinin bölgedeki çetin kış koşulları olduğunu belirtti. Söz konusu bölgelere yol gitmediği için yeterli alt yapı ve güvenlik koşulları sağlanamadığı da öne sürülüyor.

TSK’nın çekilmesinin diğer bir nedenin ise Irak ile Türkiye arasındaki koordinasyon ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. TSK’nın çıktığı noktalara Irak Sınır Muhafızları’nın yerleştirileceği gelen bilgiler arasında.

Irak İçişleri Bakanı Abdulemir eş-Şemmeri başkanlığında üst düzey bir güvenlik heyeti 13 Aralık’ta  başkent Erbil’e gelmiş ve Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Rebar Ahmad’in yanı sıra güvenlikten sorumlu askeri yetkililerle bir toplantı gerçekleştirmişti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Kara Kuvvetleri ve Sınır Muhafızları Komutanlığı’ndan komutanların yer aldığı heyetle yapılan toplantıda, İran ve Türkiye ile olan sınırlarda güvenliğin sağlanması için işletilecek mekanizma ele alınmıştı. Topalantıdan sonra yapılan açıklamada, Sınır Muhafızları’nın sayısının arttırılacağı ve güvenlik boşluğu bulunan bölgelere yerleştirileceği duyurulmuştu.

Edinilen bilgilere göre, bu çerçevede; Irak ile Türkiye savunma bakanlıkları arasındaki yapılan görüşmeler neticesinde; Amedi ilçesindeki 12 noktaya Irak Sınır Muhafızları ile Peşmerge Güçleri’nin konuşlandırılması kararı alındı.

Irak Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde Duhok’un Zaho ilçesinden Erbil’in Hacı Omeran ilçesine kadarki sınır bölgelerinde 70 noktaya Irak Sınır Muhafızları’nın yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı.

Öte yandan Duhok’a bağlı sınır bölgelerinde TSK’nın hava operasyonları devam ediyor.

En son iki gün içerisinde Duhok kent merkezine 15 km uzaklıktaki Batırşe köyü TSK uçaklarınca bombalandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, ilkin 28 Mayıs 2019’da Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Hakurk bölgesinde PKK’ye yönelik “Pençe Operasyonu”nun başlatıldığı duyurmuştu. (RÜDAW)

%d blogcu bunu beğendi: