Trump`tan darbe açıklaması!

Trump`tan darbe açıklaması!

 Trump`tan darbe açıklaması!

08.05.2020 - 20:40

Güncelleme : 08.05.2020 - 20:40

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 3 Mayıs’taki sızma ve darbe girişiminin emrini vermekle suçladığı ABD Başkanı Donald Trump’tan yanıt geldi. Fox News’a konuşan ABD Başkanı Donald Trump, haftasonunda Venezuela’ya sızıp Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirme girişimi başarısızlığa uğrayan ABD’li paralı askerlerin gerisinde kendi yönetiminin olduğuna dair suçlamaları reddetti.

Maduro’nun sosyalist yönetimini devirme niyetini gizlemeyen Trump, ancak bu çapta bir operasyona bu kadar küçük bir grupla kalkışmayacağını ifade etti. Silvercorp isimli ABD’li özel güvenlik şirketinin paralı askerlerinin başını çektiği denizden sızma girişimi “Venezuellalılar ve diğer ülkelerden insanlardan oluşan haydut bir grup tarafından düzenlenmiş, iyi bir saldırı değil” sözleriyle eleştiren Trump, şöyle bir espri de yaptı:

“Biz Venezuela’da bir şey yaparsak bu şekilde olmaz. Biraz farklı olur. Ona işgal derler.” Silvercorp isimli ABD’li özel güvenlik şirketinin paralı askerlerinin başını çektiği denizden sızma girişimi “Venezuelalılar ve diğer ülkelerden insanlardan oluşan haydut bir grup tarafından düzenlenmiş, iyi bir saldırı değil” sözleriyle eleştiren Trump, şöyle bir espri de yaptı:

“Plajdaki görüntüleri gördüm. GeneralGeorge Washington tarafından komuta edilmediği aşikardı.” Haftasonunda Venezüella’ya denizden sızmaya çalışırken yakalanan grup içindeki eski bir ABD askerinin ‘itiraf’ video yayımlanmıştı. Luke Denman isimli eski ABD Özel Kuvvetler askeri, Silvercorp için çalıştıklarını, Caracas Havaalanı’nın kontrolünü ele geçirmek ve Maduro’yu uaçağa koyup ABD’ye kaçırmakla görevlendirildiklerini, emri Trump’ın verdiğini söylemişti.

The Washington Post gazetesinin bugün yayımladığı bir belge de ABD destekli Venezüellalı sağcı muhaliflerin lideri Juan Guaido’nun Silvercorp ile 213 milyon dolarlık anlaşma müzakere ettiğini, anlaşmanın Venezuela’nın işgali ve Maduro’nun devrilmesini içerdiğini ortaya koydu.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın