Trump, koronavirüs nedeniyle ‘ulusal acil durum’ ilan etti

Flaş

 Trump, koronavirüs nedeniyle ‘ulusal acil durum’ ilan etti

14.03.2020 - 0:40

Güncelleme : 14.03.2020 - 0:40

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de etkisini artıran yeni tip koronavirüs salgınına (Covid-19) ilişkin Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi. ABD’nin aldığı erken önlemler nedeniyle virüsün daha da yayılmasının önüne geçtiklerini savunan Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) virüsün yeni kriz merkezinin Avrupa olduğunu açıkladığını işaret etti.

Trump, yaptığı açıklamada “Tüm hastanelerde en üst performansı gösterebileceğiz. Sağlık Bakanlığı’na da bazı kanunlardan muaf olması yetkisini vermiş bulunmaktayız” dedi. “ULUSAL ACİL DURUM İLAN EDİYORUM” Trump, “Resmi olarak ulusal acil durum ilan ediyorum. Bunlar çok önemli 2 büyük kelime” ifadesini kullandı.

“50 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE BELİRLEMİŞ BULUNUYORUZ” “Virüsle mücadele kapsamında 50 milyar dolarlık bütçeyi de belirlemiş bulunuyoruz” diye konuşan Trump, şunları söyledi. “Kritik durumlarda yatak sınırlandırılması ortadan kaldırılmış olacak böylece daha fazla hastaya yardım edilebilecek. Yaşlı vatandaşlarımız için hastanelerin ek doktor olanağı mümkün olacak. Doktorlarımız ne yapacaklarını biliyorlar artık önlerinde herhangi bir engel bulunmayacak. Zaman kaybettiren tüzükler ya da yardımı yavaşlatan tüm engeller kaldırılmış olacak.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın