TRT’de Erdoğan’a sorulamayan soru… – HABER BİZDEN

TRT’de Erdoğan’a sorulamayan soru…

erdoğan

AKP’de geçtiğimiz dönemlerde milletvekilliği yapmış, Karar Gazetesi yazarı Mehmet Ocak’tan yeni Anayasa tartışmalarını bugünkü köşesinde değerlendirdi. Ocaktan, Millet İttifakı’na HDP üzerinden suçlamalar yönelten Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan‘ı eleştirerek, 2011 yılında AKP’nin HDP ile 59 Anayasa maddesi üzerinde anlaşmasını hatırlattı.

Ocaktan’ın “Türk’e yerli ve milli anayasa yakışır!” başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle:

“HİÇBİR GAZETECİ BUNU SORMADI”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Salı akşamı TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı ve henüz akıbeti belli olmayan 128 milyar dolardan sağlığa ve hayvan haklarına kadar pek çok konuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Benim açımdan konuşmanın en can alıcı noktası AK Parti tarafından hazırlanmakta olan 128 maddelik yeni anayasa çalışmasıydı.

 Millet İttifakı’nın henüz bir anayasa çalışması yok ama Cumhurbaşkanı Erdoğan HDP üzerinden muhalefete yüklendi ve şunları söyledi: 

“Bunların anayasa metninde millilik, yerlilik olmayacak. Çok açık net söylemem lazım, dağdaki PKK’lıyla mı milli bir anayasa yapacaksınız? Onların uzantılarıyla mı kalkıp bir anayasa metni hazırlayacaksınız? Bu milletin anayasası dediğiniz zaman bunun milli ve yerli bir boyutunun olması şart.”

Yani Cumhurbaşkanı demek istiyor ki “Siz ancak HDP ile birlikte anayasa çalışması yaparsınız…” Peki böyle bir çalışma yapmak suç mu? Elbette hayır, çünkü HDP de bu ülkenin legal ve yasal bir partisidir.

Keşke bir gazeteci cumhurbaşkanına “Efendim 2011 yılında sizin talimatınızla Meclis’te AK Parti-CHP-MHP ve HDP’nin yer aldığı anayasa uzlaşma komisyonu önemli bir anayasa çalışması yapmış ve 59 madde de uzlaşmıştı, bu konuda ne söylemek istersiniz?” sorusunu sorabilseydi.

Ama ne yazık ki hiçbir gazeteci böyle bir soru sormadı. Demek ki hafızayı beşer nisyan ile malulmüş… Muhtemelen cumhurbaşkanı da, gazeteciler de yakın tarihte yaşananları ya unuttular ya da hatırlamak istemediler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: