TİP ve HDP arasında neler oluyor? üslup tartışması ! – HABER BİZDEN

TİP ve HDP arasında neler oluyor? üslup tartışması !

hdp tip

14 Mayıs 2023 seçimleri yaklaşırken partilerin seçimlere kendi adı ve logosu ile girme konusu da ittifaklar içinde belli başlı tartışmalara yol açtı. Bunun en çarpıcı örneği ise HDP ve TİP arasında yaşanıyor.

HDP’li Ziya Pir, “Arkadaş bu ne üslup, nasıl bir retorik?
Sen mi HDP’yi meclise taşıdın yoksa HDP mi seni? Biraz nahçubiyet yahu!” açıklaması ile TİP’e göndermede bulundu.

O ifadelere yanıt TİP Sözcüsü Sera Kadıgil’den geldi. Kadıgil Gerçek Gündem’de yaptığı açıklamada Pir’in bu paylaşımına şu şekilde yanıt verdi:

“BİZ HDP BİZE ALAN AÇTIĞI İÇİN YAPABİLDİK”

“Anlaşılamamaktan ileri geldiğini düşünüyorum. Şunu nasıl reddedebiliriz? Biz HDP’nin gösterdiği şahane dayanışma sayesinde Meclis’e girdi hem Erkan hem Barış. Erkan’ın mesela aday olduğu sırada 3. sıradan geldi 1. bölgeden seçilerek ve ciddi bir oy katkısı da oldu. Ama bunu biz HDP bize alan açtığı için yapabildik.”

“ÜSTÜNE BİR ŞEYLER KOYDUK”

“Üstüne de bir şeyler koyduk. Üstüne neyi koyduk? HDP’yi terörize eden bir kesim var. Berbat bir kesim var. HDP ile yan yana durmayı bile suç sayan. Bu ülkenin 3. partisinden bahsediyoruz. Bu kesimin üzerinde TİP’in etkisi olmaya başladı.”

“ZİYA BEY’İN NEYİ KASTETTİĞİNİ BİLMİYORUM”

“Sayın Ziya Bey’in neyi kastettiğini, neyi amaçladığını bilmiyorum. Hangi kullandığımız dil? Çünkü parti meclisi bildirgesi okunduğunda şu anlattığım şeyin nezaketli bir üslupla yazıldığı görülüyor. Bazı haber sitelerinin attığı başlıklardan sinirlenip böyle yorum yaptıysa bilemeyeceğim ama böyle bir retoriği herhangi bir noktada da kullanmadık. Makul şekilde teklifimizin ne olduğunu sabırla anlatıyoruz.”

“SONSUZA DEK HDP LİSTELERİYLE HAREKET ETME SORUMLULUĞUMUZ MU VAR?”

“Bu şu mu demek? Biz HDP ile hareket ettik ve sonsuza dek HDP listeleriyle hareket etme sorumluluğu mu yüklüyor bize? Eğer öyleyse HDP bizimle ilk anlaşırken, Barış ve Erkan’ın seçilmesi halinde zaten istifa edip TİP olarak girecekti. Barış ve Erkan seçildikten sonra HDP’nin zaten bu yönde anlaşmış olmasalar neden istifa etsinler ve HDP için bu kriz olmadı da başkaları için oluyor?”

“İNSANLAR TİP’İN İTTİFAKTAN AYRILACAĞINI FALAN SÖYLÜYOR”

“İnsanların birçoğu gerçekten TİP’in ittifaktan ayrılıp TİP adı amblemiyle seçime girip böyle bir şey yapacağını falan düşünüyor. Ya da HDP’yi sattınız. Ne demek HDP’yi sattınız? Bu nasıl siyasi bir yorum olabilir. Biz bilhakis HDP’nin içinde olduğu bu bloku bu matematikle güçlendireceğini söylüyoruz. Başka bir şey söylemiyoruz”

%d