Türkiye-Suriye arasında normalleşme ile ilgili Suriye’den üst düzey açıklama geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik “düşmanca” tutumuna son vermesi ve “radikal gruplara desteğini” durdurması şartıyla Suriye ve Türkiye ilişkilerinin düzelebileceğini söyledi.

Mikdad, “Türkiye ile her zaman iyi ve normal ilişkiler kurmaya hazırız; ancak ulusal egemenlik çıkarlarımızı görmezden gelerek, Suriye’nin kuzeyinde suyu keserek ve insanları bombalayarak değil” dedi.

SURİYE, SURİYE’DEKİ OPERASYONLARIN DURDURULMASINI İSTEDİ

Mikdad, Türkiye’ye “ön şartlar” dayatmadıklarını, “Suriye topraklarındaki eylemlerini durdurmasını” istemenin, ilişkileri normalleştirebilmek adına “doğal bir talep” olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE İÇİN ‘İŞGALCİ’ İFADESİNİ KULLANDI

Mikdad ayrıca, “Herhangi bir tartışmanın temel dayanağı olmalıdır. Bu yüzden sorunları çözmek için karşı taraftan buna yönelik bir çözüm gelmediğinde, topraklarımdaki işgalciyle nasıl bir anlaşmaya varabilirim?” diye konuştu. Mikdad, Türkiye’nin, şu anda Suriye’nin kuzeyinde sivillere yönelik “yeni yerleşim yerleri kurduğunu” ifade ederek, bunun BM ve uluslararası hukukta “kabul edilemez olduğunu” ve bir “savaş suçu” olduğunu öne sürdü.

“ÇIKARLARIMIZA UYMAYAN ADIMLAR BİLE ATTIK”

Mikdad, ülkesinin, geçtiğimiz yıllarda Türkiye ile “iyi ilişkiler kurmaya yeltendiğini” belirterek, “2009-2010 arasında ilişkiler mükemmeldi ve ilişkilerimizi güçlendirmek için bazen çıkarlarımıza uymayan adımlar bile attık, fedakarlık yaptık” dedi.

SURİYELİLER VATANLARINA ÇAĞRILDI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Mikdad, Türkiye ile ilişkilerdeki sorunun başlama noktalarına işaret ederek “Aramızdaki sorunlar, Türkiye’nin, Suriye’nin içişlerine müdahale etmesi ve dünyanın dört bir yanından Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye akın eden ve insanlarını öldürüp ülkemizin altyapısını tahrip eden IŞİD’li teröristleri desteklemesiyle başladı” dedi.

Mikdad ayrıca, yerinden edilen ve göç eden Suriyelilere seslenerek, ülkelerine “geri dönmeleri” için çağrıda bulundu.