Soylu’dan Sanatçılara Demirtaş tepkisi

Soylu'dan Sanatçılara Demirtaş tepkisi

 Soylu’dan Sanatçılara Demirtaş tepkisi

19.11.2020 - 22:33

Güncelleme : 19.11.2020 - 22:33

Haber merkezi-haber bizden-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Devran” kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununa gidenleri hedef aldı. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” ifadelerini kullanan Soylu, tiyatroya giden sanatçı Kadir İnanır’a yönelik “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” sözlerini sarf etti.

Demirtaş’ın “Devran” adlı kitabı, Oyuncu Jülide Kural ve Ömer Şahin tarafından dün İstanbul Harbiye’de bulunan Kenter Tiyatrosunda okuma tiyatrosu olarak sahnelendi. AA’nın haberine göre Ilgaz 2-Yurduntepe Kayak Merkezi’nin açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Demirtaş’ı ve tiyatro oyununa gidenleri şu sözlerle hedef aldı:

“Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.”

Soylu, daha önce de hedef almıştı
Soylu, ocak ayında da Demirtaş’ın ‘Devran’ kitabından uyarlanan tiyatro oyununa gidenleri hedef almış, “Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye’ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız” ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.