Sırrı Süreyya Önder’den ‘Ahmet Şık’ ve HDP açıklaması

Sırrı Süreyya Önder'den 'Ahmet Şık' ve HDP açıklaması

 Sırrı Süreyya Önder’den ‘Ahmet Şık’ ve HDP açıklaması

08.05.2020 - 16:32

Güncelleme : 08.05.2020 - 16:32

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın istifasına ilişkin değerlendirmede bulunan eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ‘Ahmet’in istifa ediş biçimi de doğrusu bir parça içime dokundu. Bu durum böyle ortaya konmayabilirdi’ dedi.Eski HDP milletvekili, senarist ve yönetmen Sırrı Süreyya Önder Medyascope TV’de Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın istifasına ilişkin soruyu yanıtlayan Önder, “Ahmet’in istifa ediş biçimi de doğrusu bir parça içime dokundu.

Bu durum böyle ortaya konmayabilirdi.” dedi. Önder konuşmasının devamında “Her ne olursa olsun Ahmet benim yoldaşım HDP de benim partimdir. Dolayısıyla üzülüyorum bir parça” diye konuştu.

‘AHMET’İN ZORLANDIĞI NOKTALARI ANLAYABİLİYORUM’

Önder’in Şık’ın istifasıyla ilgili yaptığı değerlendirme şu şekilde: “Ahmet bu ülkedeki demokrasi mücadelesi tarihinde ve medya alanında çok özgün katkıları olan bir demokratik ve devrimci tutumun sahibi. Bunu ne bir baskıyla ne de bir menfaat karşıtlığı ne de günlük hesap karşılığı herhangi bir şeye tahvil etmeyen yüksek ahlaklı bir kardeşimiz. Böyle olmaya da devam edecek. Günlük siyaset ya da parti siyaseti farklı bir şeydir. Kendim aynı süreçten geçtiğim için Ahmet’i, zorlandığı noktaları anlayabiliyorum.

Ama beri yandan HDP’nin ilk kurucularından birisiyim. Ahmet’in istifa ediş biçimi de doğrusu bir parça içime dokundu. Bu durum böyle ortaya konmayabilirdi. Sanırım süreci hep birlikte daha farklı bir noktaya taşıyabilirlerdi. Bugün Ahmet’in bir demecini okudum. ‘Partiden istifa ettim yoldaşlıktan değil’ diye. Evet tam da böyle algılamak, böyle yaklaşmak gerekir. Bunu bugünkü aralıkta değerlendirmemek lazım.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.