HDP eski milletvekili Sırrı Sakık da konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti sırasında verdiği mesajlar üzerinde durdu.

Sakık, “Kimin yolu Diyarbakır’dan geçmişse Kürtleri orada hatırlar ama Ankara’ya gittiklerinde Kürtler onlar için yoktur. HDP ile ilgili bir kapatılma davası var. Hiçbirimiz geri adım atmadık atmayacağız. 9 parti kapattınız, bitirebildiniz mi? HDP bütün kimliklerin bütün inançların partisidir. HDP bütün halkların umududur” ifadelerini kullandı.

Devamında “Türkiye, HDP ile yüzleşmek zorundadır” diyen Sakık, kimsenin HDP’ye arka bahçe muamelesi yapmaması gerektiğini vurgulayıp, “Kürtlerle ilgili ne plan ne projeleri varsa ortaya koysunlar” hem iktidara hem de muhalefete mesaj verdi. Sakık, “İktidar daha önceki seçimlerden ders almalıdır. 31 Mart’ta iktidara ders veren bir HDP vardı. Biz hiç kimseye sırtımızı dayayarak buraya gelmedik. Bizim çizgimiz belli. Bizim çizgimiz 3’üncü yol. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, halka hakaret etmekten başka bir şey yapmıyor. Bahçeli’yi Muş’ta ya da Van’da gördünüz mü? Yüzde 5’lik oyla Türkiye’yi tehdit ediyor. Biz size boyun eğmeyiz” diye konuştu.