Silahlı grup köy bastı: En az 100 sivil öldü – haberbizden

Silahlı grup köy bastı: En az 100 sivil öldü

Burkina Faso’nun kuzeyinde bir köye düzenlenen saldırıda, en az 100 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca aralarında yabancı gazetecilerin olduğu bir gruba da saldırı yapıldı.

Burkina Faso haber ajansı AIB’nin haberine göre, cumayı cumartesiye bağlayan gece, kuzeyde yer alan Sahel bölgesindeki Yaghga köyünü basan silahlı saldırganlar, etrafa ve köylülerin üzerine ateş açmaya başladı. Saldırganlar, bölge halkına ait evleri ve pazar yerini de ateşe verdi. Saldırıda en az 100 kişi yaşamını yitirirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Kabore, bu geceden itibaren 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Yabancı gazetecilere saldırı

Öte yandan France 24, yerel bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Fada N’Gourma-Pama bölgesinde, askerler, orman korucuları ve yabancı gazetecilerden oluşan gruba saldırı düzenlendiğini, saldırıda 3 kişinin yaralandığını, 4 kişinin ise hala kayıp olduğunu yazdı. 

Saldırı, güvenlik kaynakları tarafından da doğrulandı. Kaynaklar, “saldırıya maruz kalanların hepsi çevreyi koruyan bir STK adına çalışanlardı. Bunlardan ikisi İspanyol ve biri İrlandalı” bilgisini paylaştı.

İspanya Dışişleri Bakanlığı da, Burkina Faso’da iki İspanyol vatandaşının kaybolduğunu ve kayıpların aradığını doğruladı.

Bir Cevap Yazın