Sedat Peker: Soylu’nun geliş nedenini açıkladı – HABER BİZDEN

Sedat Peker: Soylu’nun geliş nedenini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun, Sedat Peker’in bulunduğu BAE’yi ziyareti tartışma konusu olmuştu. Ziyaretin organize suç örgütü liderliği şüphelisi Peker tarafında da yankı uyandırdığı, Peker’in yakın çevresine ziyarete ilişkin “Soylu benim iade edilmem için özel olarak geldi” yorumunda bulunduğu öğrenildi.

DW’den Alican Uludağ‘ın haberine göre, Peker’in bu yorumu, ziyarette Soylu’nun heyeti içerisinde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu‘nun bulunması sebebiyle yaptığına yer verildi.

Holoğlu, bizzat Soylu tarafından 26 Ekim 2016 tarihinde Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına atanmıştı. Bu başkanlığın, Sedat Peker’in de içinde bulunduğu organize suç örgütlerini yakından takip ettiği biliniyor. Holoğlu, 2019’da ise Emniyet Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Çalışkan yerine Holoğlu

İçişleri Bakanı Soylu, Peker’in bulunduğu BAE’yi ziyareti için Interpol Dairesi’nde sorumlu genel müdür yardımcısı Mustafa Çalışkan yerine TEM’den sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu’nu tercih etmişti. Bu hamle, husumetin bürokrasiye de yansıdığı şeklinde yorumlanmıştı.

Yeni videolar gelecek mi?

Bu ziyaretin ardından Sedat Peker’in kendisini “Türkiye’ye iade edilmeye”hazırladığı öne sürüldü. Peker, 1 Ağustos’ta “Seçime 2 ay kala beni bekleyin. Sizi sokağa çıkamaz hale getireceğim. Sana bu görevi verenleri tüm dünyaya rezil edeceğim” iddiasında bulunmuştu.

Bu kapsamda Peker’in seçimler öncesinde yayınlanmasını istediği bazı belgeler ile çektiği videoları da güvenilir adamlarına teslim ettiği öğrenildi.

Şu an ailesiyle birlikte kalan Peker’in yanında iki koruması bulunuyor. Dışarı çıktığı zaman ise Peker’i BAE’ye mensup 100’ün üzerinde görevli koruyor.

Peker’in soylu hakkındaki iddiaları

Sedat Peker, Mayıs 2021’den bu yana yaptığı paylaşımlarda özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu 15 Temmuz sırasında dağıtıldığını iddia ettiği silahlar ve uyuşturucu ile kaçakçılığı başta olmak üzere birçok konuda suçlamıştı. Peker, Süleyman Soylu “benim dönüş biletimdi” demişti.

%d