Seçimlerin ertelenmesi için ilk sinyal – HABER BİZDEN

Seçimlerin ertelenmesi için ilk sinyal

AKP’nin kurucularından, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç Maraş merkezli depremlerin ardından vatandaşların yaralarının sarılmasına odaklanılması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi gerektiğini savundu. Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Arınç, “Ne mayısta ne de haziranda seçim olmaz, olamaz” ifadesini kullandı.

Yasaya göre en genç 18 Haziran’da yapılacak seçimlerin ertelenmesi gerektiğini belirten Arınç şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımız şu an seçim değil yaşam mücadelesi veriyor. Ahval bu iken bazı siyasetçilerin ve gazetecilerin seçimin mayısta mı haziranda mı yapılacağını tartıştığını görüyoruz” iddiasında bulunan Arınç, “Allah’tan korkun, hala enkaz altında cesetler var. Seçmenden bahsedilemezken seçimden bahsetmek nasıl mümkün oluyor? Böyle bir dönemde acılarıyla yüzleşen vatandaşlarımıza karşı seçim propagandası mı yapacaksınız, oy mu isteyeceksiniz? Aday mı olacaksınız, miting mi yapacaksınız? Bunları hangi yüzle yapacaksınız? Seçmen yok, sandık yok. Bunların yanı sıra bölgede adli ve idari bürokrasi yok” dedi.

Ülkenin bir an önce seçim stresinden kurtulması gerektiğini belirten Arınç, “Ne mayısta ne de haziranda seçim olmaz, olamaz” ifadelerini kullandı.

Anayasanın 78. maddesine göre seçimlerin sadece savaş sebebiyle ertelenmesinin mümkün olduğu, seçimlerin daha fazla ertelenemeyeceği yorumlarını eleştiren Arınç, “Evet, bu hüküm var ama anayasalar kutsal metinler değillerdir, hukuki metinlerdir. Yasama organı her zaman anayasa maddesini ilga edebilir, değiştirebilir ve yenisini koyabilir” dedi.

Arınç, seçimleri erteleme konusundaki “naçizane” düşüncelerinin ise şunlar olduğunu belirtti:

  • Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. Bu yöntemle halka fazladan tercih hakkı verilecektir.
  • İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli Seçimleri’nin ötelenerek Kasım 2023’de yapılmasıdır.
  • Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır.
%d