Sarp Sınır Kapısı geçici olarak kapatıldı – haberbizden

Sarp Sınır Kapısı geçici olarak kapatıldı

Koronavirüsü salgını nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nı geçici olarak kapatıldı, Azerbeycan ile kara ve hava ulaşımı durduruldu. Bununla birlikte ulaşımın durdurulduğu ülke sayısı 16’ya yükseldi. Türkiye ile Gürcistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nı geçici olarak kapatma kararı aldı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye ve Gürcistan, yarından itibaren Sarp Sınır Kapısı’nı karşılıklı olarak geçici süreyle yolcu trafiğine kapatacak” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü. Görüşmede, koronavirüsü önlemleri kapsamında kargo hariç karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Kararla birlikte Türkiye’nin ulaşımı durdurduğu ülke sayısı 16’e yükseldi. Koronavirüsünün ortaya çıktığı Çin’le 3 Şubat, İran’la 23 Şubat, Irak, İtalya ve Güney Kore ile de 29 Şubat’tan itibaren uçuşlar yasaklanmıştı.

İran’la tüm kara ve demir yolu geçişleri de durdurulurken, İran üzerinden yapılan kara yolu taşımacılığı Gürcistan’a kaydırılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın katılımıyla dün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından, 9 Avrupa ülkesiyle uçuşların durdurulması kararı alındı. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuşlar, bugün sabah 08.00’den itibaren 17 Nisan’a kadar durduruldu.

Bir Cevap Yazın