Şam’dan BM’ye “ABD, İsrail ve Türkiye” mektubu!

Şam'dan BM'ye "ABD, İsrail ve Türkiye" mektubu!

 Şam’dan BM’ye “ABD, İsrail ve Türkiye” mektubu!

09.01.2021 - 1:47

Güncelleme : 09.01.2021 - 1:47

Birleşmiş Milletler’e (BM) mektup gönderen Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail, ABD ve Türkiye arasında bir koordinasyon olduğunu belirterek, İsrail’i iki ülke arasındaki anlaşmaya uyma çağrısında bulundu.

Şam’a göre, Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderilen mektupta, ‘İsrail’in artan askeri hareketliliğinin, ABD, İsrail ile Türkiye arasında bir koordinasyonun kanıtı olduğunu’ ileri sürüldü.

BM’ye gönderilen mektupta, “İsrail’in tehlikeli ve saldırgan yaklaşımı, Suriye topraklarını işgal eden Türk, ABD’li ve İsrailli işgalciler arasında önceden kurulu bir koordinasyon bulunduğunu kanıtlıyor” ifadesi kullanılarak, bu koordinasyonun ‘Amerikan yönetiminin sınırsız desteği ve diğer üye ülkeler arasında sorumluluktan muafiyeti’ sayesinde gerçekleştiğine yer verildi.

Esad rejimi ayrıca, bölgede güvenliği ve istikrarı her zamankinden daha fazla tehdit eden bu sistematik saldırıların kabul edilemez olduğunu ve ‘oldu bittiye getirilemeyeceğini’ de belirtti.

Ayrıca mektupta Şam yönetimi, BM Güvenlik Konseyi’ni bir kez daha ‘uluslararası barışın ve güvenliğin sürdürülmesi için en önemli anlaşma olan Birleşmiş Milletler Antlaşması çerçevesinde sorumluluklarını üstlenmeye’ çağırarak, 2021 yılının İsrail’in terörist saldırılarının tekrarlanmasını önlemek adına sıkı ve acil önlemler almak için başka bir fırsat olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın