Suriye Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) saldırılarının koordinasyon içerisinde olduğunu iddia ederek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) şikayet mektubu gönderdi.İsrail’in önceki gün Deyrezor’a yaptığı saldırıyı kınayan Suriye Dışişleri Bakanlığı, BMGK’ye bir şikayet mektubu gömdererek, İsrail ile DSG’nin koordinasyon içerisinde hareket ettiğini iddia etti.

BMGK’ye İsrail’in saldırılarının durdurulması için çağrı yapan Bakanlık, yazdığı mektupta ““İsrail’in DeyrezZor’daki saldırıları ve Demokratik Suriye Güçleri’nin Hesekê’deki hak ihlalleri pareleldir. Bu da Suriye’de planlarını gerçekleştirmek isteyen Suriye düşmanları tümünün arasında bir koordinasyonun olduğunun göstergesi” ifadesini kullandı.

Şam, 5 önce de BMGK’na gönderdiği bir mektupta ‘İsrail’in artan askeri hareketliliğinin, ABD, İsrail ile Türkiye arasında bir koordinasyonun kanıtı olduğunu’ ileri sürülmüştü.

İsrail’in önceki gün Deyrezor’a düzenlemiş olduğu saldırıda 60 Suriye askeri ve İranlı milisin öldürüldüğü kaydedilmişti.