Sağlık Bakanı yeni can kaybı ve vaka sayılarını açıkladı

Flaş

 Sağlık Bakanı yeni can kaybı ve vaka sayılarını açıkladı

17.04.2020 - 17:49

Güncelleme : 17.04.2020 - 18:53

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: “Hazır bu mücadele yoluna girmişken, tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Evinizde kalın, kendinizi koruyun, sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmeyen kahramanlarıdır. Boş sokaklar her gün yeniden verdiğimiz bu savaşı kazandığımız alanlardır.

“Vakaların temas zincirlerini tek tek bularak gözetim altına aldığımızdan bahsettim. Filyasyon salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bir yöntemin adıdır. Amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir.

“Bugüne kadar filyasyon yapılan temaslı kişi sayısı 300 binden fazla. Filyasyon oranımız yüzde 97,5’e ulaştı. Özellikle temaslılara ulaşma oranı ve süreleri yakından izlenmektedir. Filyasyon başarımızı sayısal olarak ölçebiliyor, alacağımız fazladan tedbirlere karar verebiliyoruz.

“Ülkemizin bulaşıcı hastalık mücadelesinden geçmiş tecrübeleri gözardı edilemez. Bunlara sahip olmamız bizim büyük şansımızdır. Bugüne kadar yapılan yatırımların ne kadar yerinde olduğunu toplum olarak bir kez daha test etmiş olduk. Vakalara erken müdahale stratejimizin bir diğer yönünü oluşturmaktadır. Vakalara erkenden ilaç başladık, tüm hastalarımıza ücretsiz ulaştırdık. Filyasyon sonrası takibi yapılan ve belirti ortaya çıkınca hastaneye yönlendirilen hastalarda tedavinin etkilerini somut olarak gördük.  

“Vaka sayısında artış devam etmektedir ancak artış hızı düşmektedir.”“Bugün sonucu çıkan 40 bin 270 ile birlikte toplam test sayısı 558 bin 413’e çıktı.” “Bugün eklenen 4 bin 353 vaka ile toplam vaka sayımız 78 bin 546’ya çıktı.” Koca’nın açıkladığı tabloya göre Türkiye’de bugün 126 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi. Toplam ölüm sayısı 1769’a yükseldi:

HAYAT NE ZAMAN NORMALE DÖNECECEK? Hayatın ne zaman normale döneceği yönündeki soruya ise Koca, ”Önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde bir pik noktasına erişebileceğimizi düşünüyoruz. Güney Kore gibi ülkelerden edindiğimizi deneyimlerle, 2 haftalık bir plato döneminin olacağını ve sonra düşeceğini biliyoruz. Ama yeni bir dalgaya da izin vermemeliyiz. Bu süreçte vakayı tespit edip filyasyon dediğimiz taramayı yapabiliyor olmak, tedavide çok güçlü olabilir olmak ve izolasyon. Bunlar sağlanırsa yeni bir dalgalanma önlenir ve hayat normale döner diye düşünüyoruz” dedi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın