‘Sağlık Bakanı istifa etti, Erdoğan zor ikna etti’

'Sağlık Bakanı istifa etti, Erdoğan zor ikna etti'

 ‘Sağlık Bakanı istifa etti, Erdoğan zor ikna etti’

12.04.2020 - 22:50

Güncelleme : 12.04.2020 - 22:50

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Aniden alınan sokağa çıkma yasağı nedeniyle tepki çeken Soylu, “Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Gayretle ve titizlikle yürütülen süreçte, salgının önlenmesine yönelik sokağa çıkma kararınının uygulanmasının sorumluluğu, şahsıma aittir” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun istifasının arka planına dair Yeniçağ gazetesi Ankara temsilcisi Orhan Uğuroğlu, dikkat çeken iddiada bulundu. Yazarın iddiasına göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etti. Ancak Erdoğan, Koca’yı istifa kararından ‘zor’ da olsa vazgeçirdi. Uğuroğlu’nun olayın perde arkasına ilişkin yorumu şöyle:

“Türkiye, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasıyla sarsıldı. Bu haber gündeme bomba düştü. Bu olay sürpriz mi oldu derseniz fazla da sürpriz olmadı. Çünkü; sözleriyle, icraatlarıyla sürekli eleştirilen, muhalefetle arasında birçok problem olan bir insandı. Şimdi bu istifasının perde arkasını size tek tek anlatacağım.

Birincisi ve en önemli olanı Fahrettin Koca’nın istifasına dahi yol açacak bir uygulamaya imza attı. Gece saat 22.00’de milleti sokağa döken yarım yamalak, içeriği de olmayan bir açıklama yaptı. Bu kararın ardından televizyona çıkan Soylu, bunu Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yaptık dedi. Sorumlu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret etti. Bu karar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya kadar götürdü zor ikna edildi.

Süleyman Soylu anladı ki çok büyük bir hata daha yaptı 400-500 bin kişinin sokağa dökülmesine sebep olan bir hata yaptı ve bu hatanın faturası da Erdoğan’a aittir dedi. Gerçeği söylediği için pişman oldu çünkü oklar Süleyman Soylu’dan bir anda Saray’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’a döndü. Bunun üzerine ikinci açıklamayı yaptı ve tamamen benim kararım dedi. Eleştirilere saygılıyım hakaretleri de üstleniyorum dedi.

Bir ülkede bir insan onuru için, şerefi için yaşar.  Hakaretler üstlenilir mi? Bir insan kendine hakaretler edilecek eylem ve davranışlar içinde olur mu? Kendisi de yaptığı hatanın büyüklüğünü anladı. Ama asıl hatayı Soylu gerçeği açıklamakla yaptı. Yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu kararı aldığını söyledi. Dolayısıyla kendi ipini kendisi çekti.”

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın