Rusya ‘koronavirüse karşı ilaç bulduk’ dedi, isim verdi

Flaş

 Rusya ‘koronavirüse karşı ilaç bulduk’ dedi, isim verdi

28.03.2020 - 19:08

Güncelleme : 02.04.2020 - 19:41

Ortaya çıktığı aralık ayından bu yana 600 binden fazla insana bulaşan ve 27 binden fazla can alan koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirdiğini açıklayan ülkeler kervanına Rusya da eklendi. Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), virüsün neden olduğu zararı tedavi edebilecek ilaç geliştirdiklerini açıkladı. Daha önce de benzer bir açıklama Avustralya’daki bir klinikten gelmişti.

Avustralya’da Queensland’deki Klinik Araştırma Merkezi’ndeki uzmanlar, bulunan ilacın hali hazırda bazı hastalarda denendiğini ve bu kişilerin durumunun düzeldiğini söylemişti. Araştırma Merkezi Direktörü Profesör David Paterson yaptığı açıklamada sıtma ve HIV tedavisinde kullanılan iki ilaçtaki etken maddelerin kombinasyonunun koronavirüsü laboratuvar tüplerinde de etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

FMBA’nın yeni tip koronavirüsü tedavi etmek üzere sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi. FMBMA açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bir süre önce de İsrail’de yayın yapan Haaretz ve Yedioth Ahronot gazeteleri, İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü’nde görevli 50’den fazla bilim insanın koronavirüse karşı bir aşı için çalıştığını yazmış ve gazeteye konuşan kaynaklar virüsle ilgili çok önemli atılımlar yapıldığını söylemişti.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.