‘Rusya, DSG’yi Amerika’dan çalmak istiyor’ – HABER BİZDEN

‘Rusya, DSG’yi Amerika’dan çalmak istiyor’

Rojava Özerk Yönetimi ile Şam arasında yürütülen diyalog çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ENKS Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Dr. Ezizi, “Şu anda Özerk Yönetim ile Şam arasında yürütülen temaslar, Amerika’nın nüfuzunun bulunduğu yerler için yapılıyor. Bu bölge ne Rusya, ne DSG, ne de Suriye’nin kontrolündedir. Burası Amerika’nın kontrolünde. Rusya ise DSG’yi Amerika’dan çalmak istiyor” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum (Kobani) Abdi, birkaç gün önce sorunun çözümü adına kendilerinin hazır olduğunu, Şam’a gitmek istediğini fakat henüz diyalog için zemin oluşmadığını kaydetmişti.

Özerk Yönetim Dış İlişkiler Ofisi Eşbaşkanı Bedran Çiya Kurd ise Şam ile Özerk Yönetim arasında diyalog için Rusya’nın arabuluculuğunun söz konusu olduğunu, fakat Suriye hükümetinin diyaloga yanaşmadığını belirtmişti.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Kürdistan Bölgesi Temsilcisi Dr. Kawa Ezizi ise Özerk Yönetim ile Şam arasındaki ilişkilerin altının boş olduğunu belirtti.

“Rusya, DSG’yi Amerika’dan çalmak istiyor”

DSG’nin Kürtleri temsil etmediğini belirten Dr. Ezizi, şunları söyledi:

“Şu anda Özerk Yönetim ile Şam arasında yürütülen temaslar, Amerika’nın nüfuzunun bulunduğu yerler için yapılıyor. Bu bölge ne Rusya, ne DSG, ne de Suriye’nin kontrolündedir. Burası Amerika’nın kontrolünde. Rusya ise DSG’yi Amerika’dan çalmak istiyor.

Kimse DSG’yi Kürtlerin temsilcisi olarak görmüyor ki gidip Şam’da Kürt sorununu çözsün. Ayrıca onların hiçbir zaman Kürt sorununu çözmek gibi bir derdi de olmamıştır.

Onlar sadece kendi iktidarlarını ve Fırat’ın doğusundaki hizbi çıkarlarını korumayı savunuyorlar.”

%d blogcu bunu beğendi: