Rojava’dan Şam rejimine sert tepki ve uyarı!

Rojava'dan Şam rejimine sert tepki ve uyarı!

 Rojava’dan Şam rejimine sert tepki ve uyarı!

13.04.2020 - 22:12

Güncelleme : 13.04.2020 - 22:12

Koronavirüs salgınına rağmen Şam-Kamişlo uçak seferlerini durdurmayan Suriye rejimine, Rojva Özerk Yönetimi tepki gösterdi. Rojava Özerk Yönetimi yetkililerinin tüm uyarılarına rağmen Suriye rejimi, Şam-Kamişlo uçak seferlerini durdurmayarak yeni tip Koronavirüsü (Covid-19) Rojava’da yayılmasına neden olduğu bildiriliyor.

Dün  Şam’dan Kamişlo’ya inen bir yolcu uçağındaki 100 yolcunun kentte girmesi  özerk yönetim asayiş güçlerince engellendi. Kamişlo Havaalanı’nın etrafını kuşatan güvenlik güçleri, gelen yolcuların kaçak yollarla kente yayılmasını engellemeye çalışırken sağlık ekipleri de, yolcuları 14 günlük karantinaya alınması için havaalanına geçti. Suriye rejiminin gönderdiği yolcuların tespit edilen bazı merkezlerde karantinaya alınacağı bildirilirken, uçak seferlerini durdurmayan Şam’a tepkilerde arttı.

ŞAM’A UYARI: Rojava Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi, Suriye rejiminin Koronavirüs salgını ile mücadelede Özerk Yönetim’e destek sunmadığı gibi, tedbirsizliği ile Rojava’yı da tehdit ettiği açıklamasında bulundu.

Sağlık Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Rojava Özerk Yönetiminin kendi imkânları ölçüsünde Koronavirüse karşı 23 Mart’tan bu yana tedbirler almaya başladığı, bu kapsamda sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve sınır kapılarının kapatıldığı belirtildi. Yalnızca Kamişlo Havaalanı yoluyla Özerk Yönetim bölgesine geçişlerin gerçekleştiğinin aktarıldığı açıklamada, Kamişlo Havaalanı’ndan gelen yolcuların virüs kontrolünden geçirilmesi ve karantinada tutulması istendi.

Rojava Sağlık Komitesi açıklamasında, Şam yönetimini ser bir dille eleştirerek “Suriye hükümeti coronavirüs ile mücadeleye yardım etmediği gibi, yanlış kararlar alarak, Rojava halkının sağlığını tehlikeye atmakta; virüs şüphesi olabilecek insanları gerekli testler yapılmaksızın Özerk Yönetim’den habersiz bölgeye sokmaktadır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.