Rojava’dan Çin’e sert tepki – HABER BİZDEN

Rojava’dan Çin’e sert tepki

abd ypg

Rojava Özerk Yönetimi, Çin Dışişleri ile İngiliz Golfsands şirketinin Suriye’de çıkarılan petrolün yağmalandığına yönelik açıklamalarına tepki gösterdi. Açıklamada, “Suriye’nin zenginliği ve yer altı kaynakları tüm Suriyelilerindir” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’yi “Suriye’den çıkarılan petrolü ülke dışına kaçırmakla” suçlamış ve “ABD’nin Suriye’yi yağmalamasının aleniliği ve rezilliği karşısında dehşete düşüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, Çin’in bu açıklamasına yanıt verdi.

Açıklamada, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ile Şam hükümetine bağlı bazı medya kuruluşları ve İngiliz Golfsands şirketinin de aralarında bulunduğu bazı şirketlerin, Cizre bölgesinden çıkarılan petrol ve üretilen tahılın “kendilerine göre” yasa dışı yollarla elde edildiği ve bu zenginliğin “çalınarak” ABD ile DSG arasındaki anlaşmalarla komşu ülkelere ihraç edildiği şeklinde açıklamalar yaptığı hatırlatıldı.

Söz konusu açıklamaların “yalan olduğu ve sadece siyasi tutum olduğu” vurgulanan açıklamada, “Çünkü bölgedeki kuraklık ile birlikte mevcut tahıl miktarı yurttaşlara yetmiyor. Petrole gelince, bu bölge uzun yıllar süren direnişin ardından IŞİD ve terörden kurtarıldı ve petrol kuyularının çoğu yok edildi ve çalışmıyor. Mevcut petrol bölgenin ihtiyacına yetmiyor ve bunun bir kısmı Suriye içinde kullanılıyor” ifadelerine yer verildi.

Bu tür açıklamaların “gerçeği karalamayı” hedeflediğine yer verilen açıklamada “Biz Suriye’nin bir parçasıyız, Suriye’deki zenginlik, yeraltı zenginliği tüm Suriyelilerin malıdır ve Suriye’deki diğer zenginlikler gibi kullanılmaz” denildi.

Açıklamada, “Suriye’deki zenginliğin tüm Suriyelilere dağıtılması için Şam hükümetiyle siyasi bir anlaşmaya açığız. Anlaşma sağlansa da, bu zenginlik anlaşma ve garantilere göre tüm Suriye halkına dağıtılacak. Bu alanda açığız” diye belirtildi.

%d blogcu bunu beğendi: