Pompeo’dan Çavuşoğlu’na Red Görüşmek isityorsan..

flaş

 Pompeo’dan Çavuşoğlu’na Red Görüşmek isityorsan..

15.11.2020 - 16:29

Güncelleme : 15.11.2020 - 16:29

HABER BİZDEN- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara’ya gelme davetini reddetti. Pompeo, Çavuşoğlu’na ‘Benimle görüşmek istiyorsan İstanbul’a gel’ dedi Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 7 ülkeye ziyaretinde Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeyi programına almadı.

Pompeo’nun gelecek hafta sadece İstanbul’a gelip Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşeceğini duyurarak yeni bir tartışma yaratmasıyla ilgili haber yapan ABD merkezli Bloomberg haber sitesi, ABD Dışişleri’nden üst düzey bir yetkilinin bakanın Türkiye’deki güzergahının Türk liderlerle görüşmeyi reddettikleri anlamına gelmediğini söylediğini aktardı.

Buna göre Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı’nın giderayak bu soğuk muamelesine gücendi. Çavuşoğlu’nun makamı haberle ilgili Bloomberg’e yorum yapmayı reddetti. 20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’da görev devir teslimi beklenirken, Pompeo Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek. Trump henüz seçim yenilgisini kabul etmemişken, Pompeo’nun gideceği ülkelerin liderlerinin çoğu seçimi kazanmış gözüken Demokrat Partili Joe Biden’ı tebrik etti.

Bu duraklarının hepsinde Türkiye hariç ülke liderleriyle biraraya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı, İsrail’in ilhak ettiği Suriye’ye ait Golan Tepelerini ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini de ziyaret ederek, diplomatik teamüllerin ötesinde BM kararlarını ve uluslararası hukuku da çiğneyecek.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.