Boğaziçi Üniversitesi’ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından Melih Bulu rektör olarak atandı. Öğrenciler, akademisyenler başta olmak üzere birçok kesim tarafından tepki gösterildi. Bugün de üniversiteye polisin geldiği görüldü. Öğrenciler de Rektörlüğün kapısını mühürledi.

Boğaziçi Üniversitesi‘ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasına tepkiler artarak devam ediyor. 2016 yılından bu yana üniversitelere seçimsiz rektör atamalarının yaygınlaştığına dikkat çeken akademisyenler ve öğrenciler, akademik ve bilimsel özerklik için seslerini yükseltmeye başladı.

Öğrenciler önümüzdeki saatlerde Güney Kampüs önünde açıklama yapacak. Eylemden önce Baoğziçi Üniversitesi’ne polisin TOMA ile girdiği görüldü. Üniversite çevresine çok sayıda polis aracı konuşlandırıldı.

Okulun içerisinde toplanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine basın açıklaması yapacakları alanın kapısı özel güvenlikler tarafından açılmadı. 
Öğrenciler, ‘kayyum rektör istemiyoruz’ diye slogan attı. Öğrenciler özel güvenliğe, ‘kapı aç, kapıyı aç’ diyerek tepki gösterdi. Öğrenciler ıslık ve alkışlarla protestolarına devam etti.

Dışarıdan gelen öğrencilerin iradi müdahalesiyle kapı kırıldı. İçerideki ve dışarıdaki öğrenciler buluştu.