Pervin Buldan’dan HDP’ye açılan kapatılma davası hakkında konuştu – HABER BİZDEN

Pervin Buldan’dan HDP’ye açılan kapatılma davası hakkında konuştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.  Buldan’ın konuşmalarından öne çıkan yerler şöyle:

“Türkiye bugün çürüyen ve çürüten bir sistemle yüzleşme sürecini yaşamaktadır. 16 Nisan referandumu ile yasama, yürütme, yargı ve medya birleştirilerek tek adamın eline teslim edildi. 

Organize suç örgütleri mafyayı, ırkçıları, paramiliter yapıları, satılmış medyayı, kadın katillerini, Kürt düşmanlarını, savaş rantçılarını bu düzenin ortağıu yaptılar. Türkiye ile sınırlı kalmadılar Suriye’de El Nusra, IŞİD, ÖSO çetelerini bu düzenin dış ayağı yaptılar. Yargı kurumunu bürokrasisini kurdukları talan düzeninin aparatı haline getirdiler. Erdoğan 2007’de ‘derin devleti minimize etmek, mümkünse yok etmek, bunu başarmak gerekir’ diyordu. Dediğinin tam tersini yaptı. Mafyanın itirafında dediği gibi her suçta beraber oldukları büyük bir geniş aile kurdular. Bunun adı yerli ve milli suçlular ittifakıdır. Mafya ve çeteleri öyle güçlendirdiler ki suç örgütlerini ve Susurluk takımını devletin başına kayyuım yaptılar. 

Bunlar ne zaman vatan millet derse gözünüz mutlaka başka yerlerde olsun. Bunların çevirdikleri filmlerde, götürdükleri milyon dolarlarda olsun. 

Ordu, polis, yargı, istihbarat, medya ve mafya gücüyle halkı korkutmak sindirmek, demokratik siyaseti, toplumsal muhalefeti tehdit etmek, hedef göstermek, itibarsızlaştırmak, insanları hukuksuzca gözaltına almak, tutuklatmak, işkenceyi karakoldan sokağa her yerde yaygınlaştırmak, medyaları aracılığıyla 24 saat kara propaganda üreterek savaş yürütmek… İktidarı, mafyası, bürokrasisiyle Türkiye’yi kuşatan karanlık sistem bu şekilde çalışmaktadır. Bu sistemin koordinasyon merkezi saray’dır.

Marmara’da çıkan deniz salgını ürkütücü boyuta geldi. Mafya iktidarının ülkeye ve topluma yaydığı müsilaj Marmara’dakinden daha beterdir. Bu siyasetin ürettiği salya tüm ülkeyi pandemi gibi sarmıştır. 

Devletin hafızası varsa, halkların da hafızası vardır, katliamların yaşandığı bu toprakların da hafızası vardır, toplu mezarların da hafızası vardır. Bu hakikat hafızası silinmez ve biz bunu asla ve asla unutturmayız. 

1993’te Muş’ta köylüleri yakanlarla, Roboski’de 34 köylüyü bombalayıp dosyayı kapatmaya çalışan bu iktidar ittifak halindeler. AKP döneminde filler e failler de bellidir. Ama hepsi sorumluluktan kaçmakta ve kendisini köşe bucak gizlemektedir. İstedikleri kadar kaçsınlar eninde sonunda filler ve failleri adalet önünde mutlaka ama mutlaka bir araya getirileceklerdir. 

Roboski’de köylüleri katleden uçaklar Rus uçağı mıydı? Şemdinli’deki kitap evini bombalayanlar Kolombiya’dan mı gelmişlerdi? Kemal Kurkut ve Uğur Kaymaz’ı katledenler Irak polisi miydi? Cizre’de insanları bodrumlarda diri diri yakanlar bu ülkenin polisi değil miydi? Suruç ve Ankara’yı yapanlar açtığınız koridordan giren IŞİD değil miydi? Suriye’ye, çetelere sağladığınız silahları bir kargo şirketi mi gönderdi? IŞİD ile petrol ticaretini siz değil deniz korsanları mı yaptı? Bütün bu işlenenlerde asla ve asla kaçamayacaksınız. Gerçeklerin ve suçlarınızın üzerini örtemeyeceksiniz biz bunu örtmenize asla izin vermeyeceğiz. 

Demirtaş’a ‘yargılanacaksınız’ dediği için hapis cezası verdiler. Buradan Demirtaş’a sevgilerimizi gönderiyoruz. 

En son 11 milletvekili arkadaşımız hakkında fezleke düzenlediniz. Tecavüzcüler ortada gezerken ‘Tecavüzcüler yargılansın’ diyen Ezgi Mola hakkında dava açtınız. Buradan sevgili Ezgi Mola’ya kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyoruz. 

Mafyaya, çeteye dokunma, itiraz edene sesini çıkarana dokun. Milyon dolarları götürene dokunma, ekmek mücadelesi verenlere dokun. Tecavüzcüye dokunma, tecavüzü dile getirenlere dokun… İşte bu düzen tam bir mafya ve çete düzenidir. Çürüme başka nasıl izah edilir ki? Halk günlerdir Saray’a iktidarın bakanlarına dayanan suçlarla ilgili soruşturma açacak tek bir savcı yok mu diye bağırıyor. Bütün gözler bu ülkenin yargısında, adaletinde. Aranan yargı nerede ortaya çıktı? Dün itibariyle bir kez daha HDP’yi kapatma davasında. Yargının içine düştüğü çukuru bizler görebiliyoruz. Suç örgütlerinin üzerine gidemeyen yargı HDP hakkında yeniden kapatma davası açarak mafyatik düzene bir kez daha kalkan olmuştur. Ne zaman bu pislikleri ortaya dökülse ne zaman bu hukuksuzluklar ortaya saçılsa işte o zaman akıllarına bir kez daha HDP geliyor, akıllarına bir kez daha Kürtler geliyopr. Tıpkı dün akşam yaptıkları gibi. Bu iktidarın anayasa ve hukuku rafa kaldırması işte tam da bugünler içinmiş. Mafyaya sıfır soruşturma, HDP’ye kapatma. Tam da 7 Haziran’ın yıl dönümünde. HDP’ye bir kez daha kapatma davasını açtılar. Aynı Kobana kumpas davasında olduğu gibi kirli bvir operasyonla karşı karşıyayız. 7 Haziran Türkiye siyasal tarihinin dönüm noktasıdır. Bu vesileyle 5 Haziran Katliamı’nda hayatını kayubeden insanlarımızı saygıyla anmak istyiyorum. 7 Haziran bu topraklarda barışın filizlenme umududur. 7 Haziran HDP’nin seçim başarısının ötesinde demokratik ülkeye aralanan kapıdır. Yeni yaşama giden yoldur. Umudun, cesaretin yükseldiği bir tarihtir. Yaşanabilir yeni bir ülke ortamını yaratma çabasıydı 7 Haziran. İktidarın ortaklık kurduğu derin yapılar tuğlaların tek tek çekilecek olmasından duyduğu panikle, Türkiye’yi kaosun, katliamların içine sürükledi. 6 yıldır 7 Haziran’ın etkisini kırmak için darbe üstüne darbe yaptılar. Ama başaramadılar 7 Haziran ruhunu asla ve asla söndüremediler.

Dün açtıkları kapatma davası 6 yılın intikam davasıdır. Dün bir kez daha haklı çıktık, bu kumpas davasının hukuki değil siyasi olduğunu 7 Haziran tarihi tescillemiştir. Bir kez daha bunları suç üstü yakaladık. Bu dava, HDP’nin yürüttüğü siyasetle, HDP fikriyatıyla baş edememe davasıdır. Bu dava Susurluk tuğlalarının çekilecek olmasından duyulan korkudur, Kobani’yi düşüremeyen IŞİD’in intikamını alma davasıdır. Bu dava, demokratik siyaseti engelleyemeyen darbeci iktidarın intikam davasıdır. Teşhir olan, yolsuzluk, hırsızlık ve çete düzeninin intikam davasıdır. 

Suçlular ittifakı değil halklar ittifakı kazanacaktır. HDP bu toprakların tarihidir, hafızasıdır, mücadlee mirasıdır bunu söküp atmaya bin yıllardır birlikte yaşayan halklar arası köprüyü yıkmaya hiçbirinizin gücü yetmeyecektir. Halklarımızın bir arada yaşama iradesi ve feraseti karşısında başaramayacaksınız. Sizin HDP’siz Türkiye hayaliniz değil, halklarımızın AKP’siz, MHP’siz mafyasız, çetesiz, sömürüsüz, talansız Türkiye hayali mutlaka ama mutlaka gerçekleşecektir. 

Açtıkları kapatma davası HDP’yi daha fazla büyütecek ve daha fazla güçlendirecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Mücadelemiz daha da büyüyecektir. Meydanı bu çete-mafya düzeninin karanlığına asla bırakmayacağımızı bir kez daha buradan ifade ediyorum. Yoluuza engeller çıkarsalar da o engelleri bir bir aşmaya devam edeceğiz. Buna gücümüz de var, kararlılığımız da var, cesaretimiz de var, ferasetimiz de var. İstedikleri kadar bizi siyaset dışına atmaya çalışsınlar, bizi demokratik siyasetten asla vazgeçiremeyecekler. Milyonlarla birlikte demokratik iktidara yürüyüşümüzü durduramaycallar. Türkiye halkları da çok net görmedilidir ülkeyi bu çöküşten çıkaracak güç HDP’dir. Kapatma davasının sonuçlarını biz değil iktidar düşünsün. Evet hiçkimse umutsuzluğa ve karamsarlığa asla ve asla kapılmasın. Biz ne yapacağımızı gayet iyi biliyoruz. Siyasal tarihimiz tecrübelerle doludur. Demokratik seçeneklerimiz de her zaman için vardır. Halklarımız asla ve asla seçeneksiz depğildir. Bu seçeneklerimizi sonuna kadar işleteceğimizi herkesin bilmesi gerekiyopr. Demokrasiden yana olan tüm güçlerle, emek güçleriyle, kadınlarla, gençlerle, savaş karşısında barış bloğunu mutlaka oluşturacağız. Bizler adalet ve hakikat mücadelesinde birleşen milyonlarız, gençleriz, kadınlarız, işçileriz. Sevgili İdris Baluken’in dediği gibi ‘En yoğun sisin dağılması bile hafif bir rüzgarın kararlı bir ıslığına bakar’ işte HDP Türkiye’nin her yerinden esmekte olan büyük değişim rüzgarının ıslığıdır. Buradan sevgili İdris Baluken’e ve cezaevlerindeki bütün arkadaşlarımıza bir kez daha selam ve sevgilerimizi gönderiyorum.  

Türkiye’nin bugün karşı karşıya olduğu çöküşün nedeni Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür. Bu çözümsüzlük döngüsü çete mafya sarkacıyla sürdüren akıl, 1990larda iş başındaydı ve bugün yine bir kez daha karşımızda. Kürt sorununa karşı siyaset aklının yerini alan ve Kürt düşmanlığında birleşen imha aklı, Türkiye’yi 90’lardan daha büyük bir çöküşle karşı karşıya getirmiştir. 2015 kırılma noktasıdır. İktidar çözüm sürecine siyasi fırsatçılıkla yaklaşmasaydı, masayı devirmeseydi, Türkiye bugün siyaset-mafya-çete üçlüsünün ve yarattığı kirlenmenin esiri değil; barış, adalet, demokrasi hakimiyetiyle büyük bir dönüşümü başarmış olacaktı. 

İktidar ülkeyi ayrıştırıcı ve yıkıcı etkisi büyük olan savaş konseptini seçti. 5 Nisan 2015 Sayın Öcalan’la diyalogun, yani çözüm sürecinin bitirildiği tarihtir. Siyasi heyetlerin İmralı Adası’na gittiği son tarihtir. Bu tarih hukuk dışına da çıkma tarihidir.

Sevgili arkadaşlarım bugün yaşamakta olduğumuz işsizliğin güvencesizliğin bedeli sırtınızdan vurgun yapan mafya ve talan düzenidir, savaş ve rant politikalarıdır. AKP düzenin üniversite mezunlarına kadro yoktur ama yandaşlara eşe dosta vardır. EYT’lilere kaynak yoktur ama bürokratların Çifter maaşına kaynak vardır. Esnafa, işletmeye kaynak yoktur ama Marinacılara kaynak vardır. Öğrencilerin kredi borcuna af yokrtur ama beşli çetenin vergi borcuna af vardır. Yandaşlara haciz yoktur ama çiftçiye haciz vardır. Üreticinin patatesini tarlada alan yoktur ama bakanın dezenfektanına devlette müşteri çoktur. Sizler çocuklarınızın cebine beş kuruş harçlık koyamazken mafya ve çetelerle kol kola olan bu iktidar ve yandaşları milyon dolarları kendi kasasına doldurmaktadır. Esnafın pandemide alamadığı destek mafya düzeninin finansmanlarında kullanılmaktadır. Borcunu ödeyemediği için çitçi tarlasını ve traktörünü ekmek parası için sanatçı gitarını satmak zorunda kalıyor, intihar ediyorsa bunun nedeni vurgunculuktur bu gaspçılar iktidarıdır. Bugün kuraklık nedeniyle üreticiler perişan durumdadır. Acil desteğe ihtiyaçları vardır. Büyük bir gıda krizi ve zam furyası herkesin kapısındadır. Çiftçi Haciz kıskacındadır. Urfa’daki buğday, Çukurova’daki domates, karadenizdeki çay üreticisi kan ağlamaktadır. Ziraat Bankası’nın kredileri kime gitmektedir? Çittçisi, işçisi, esnafı herkes bunu biliyor, yandaş medya grubuna gittiğinin herkes farkındadır. Ayıptır, günahtır, çok büyük vicdansızlıktır. Bu ayıbın bu günahın altında hepiniz ezileceksiniz. Kuraklık bir doğal afettir ama asıl büyük afet bu iktidarın talan düzenidir. Türkiye halklarının bunu bir kez daha görmesi gerekmektedir. Çiftçilere acil destek verilmelidir. Betona, maden şirketlerine değil çiftçiye acil bütçe sağlanmalıdır. Karanlıktan ağır etkilenen iller afet bölgesi kapsamına alınmalıdır. Kuraklıktan etkilenen en büyük iller vardır, çok önemli merkezler vardır, önemli kentler vardır bunlara acilen yardım yapılmalıdır. Çiftçi batarsa eğer bu ülkede, bu ülke bir daha düzlüğe çıkamaz. İşçiye, çiftçiye, mağdur olan bütün kesimlere yönelik yeni bir kampanya başlatılmalıdır. “

Ayrıntılar geliyor…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: