Pentagon’da Deprem peş peşe istifalar

Flaş istafalar

 Pentagon’da Deprem peş peşe istifalar

19.11.2020 - 12:16

Güncelleme : 19.11.2020 - 12:50

Haber bizden-ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden almasının ardından Pentagon’da 3 isim istifa etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) başkanlık yarışı kaybeden Donald Trump’ın, Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden almasının ardından peş peşe istifalar geldi. Pentagon Güvenlik Politikaları Müsteşarı, Savunma İstihbarat Müsteşarı ve Bakanlık Özel Kalem Müdürü istifasını sundu. Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, istifa eden Güvenlik Politikaları Müsteşarı James Anderson’ın yerine Anthony Tata’nın getirildi.

Daha önce Trump tarafından aynı görev için aday gösterilen Tata, “İslam karşıtı paylaşımları” ve eski Başkan Barack Obama’yı “terörist” olarak nitelediği için adaylığı Senato tarafından reddedilmişti. Tata, bu kez görevi vekaleten yürüteceği için Senato onayına gerek kalmayacak.

Savunma Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Müsteşarı Joseph Kernan ile Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Jen Stewart’ın da istifa ettiği belirtildi. Açıklamada, Kernan’ın yerine Özel Operasyonlar ve Düşük Yoğunluklu Çatışma Müsteşar Vekili Ezra Cohen-Watnick’in, Stewart’ın yerine ise Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi görevlilerinden Kash Patel’in getirildi.

Trump’ın, Esper’in yerine ise Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Christopher Miller’ı atandığı duyurulmuştu. Pentagon’da daha birçok yetkilinin görevden ayrılması beklenirken, Trump’ın CIA ve FBI direktörlerini de görevden alacağı iddia ediliyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.