Kuzey Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-Bakur) yayımladığı yazılı açıklama ile Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören ile siyasi olarak yollarını ayırdıklarını belirtti. PDK-Bakur yayımladığı açıklamada, Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören ile yollarını ayırmalarının nedenini şu şekilde kaydetti: “KDP-Bakur Platform kimliğinden ötürü ve ittifak adayı olarak onların oylarını alıp seçilen bir Belediye başkanı, seçmenlerinin iradesini başka bir partiye pazarlayamaz. Batılı gelişmiş demokrasilerde örneğin bir parlamenter ilk önce milletvekilliği görevinden istifa eder sonra partisini değiştirir.”

PDK-Bakur’un Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören ile siyasi olarak yollarını ayırdıklarına yönelik açıklamaları şu şekilde: “Dicle Belediye Başkanı Felat Aygören ile siyasi olarak yollarımızı ayırdık! Ne biz nede onu oyları ile Belediye Başkanı yapan Dicleli seçmen hakkını helal etmiyor! 2019 Yerel Seçimlerinde Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde Felat Aygören adayımız olarak İttifak adına seçimlere katıldı. Ulusal önderlerimizden Şeyh Said Efendinin memleketi olan duyarlı Dicleli seçmenler onu 31. Mart 2019 günü Belediye Başkanı seçtiler.

Yerelde HDP’li arkadaşlar ile kimi sorunlar yaşandı. Bu sorunların çözümü için çaba harcadık ve sonuçta verdi. Biz kendisine ortak çalışmanın zorluklarına daha evvel değinmiştik. Siyasetin zaten görevi yapılmak istenilenleri olanaklı kılmaktır. Felat Aygören kimi zaman haklı olarak dayatmalara karşı dik durdu ve biz onun bu tutumunu destekledik. Ancak sabırlı olmasını, toparlayıcı olmasını hep salık verdik. Bunun içinde yoğun mesai harcadık.

Bize danışmadan ve ortak değerlendirme yapmadan bağımsız Belediye Başkanı olarak çalışmak istediğini söyleyip istifa etti. Kendisine nedenini sorduğumuzda iktidarın Belediye’nin hakkı olan bütçeyi bile kıstığını, bağımsız olarak belki daha fazla destek görebileceğini sürekli ifade ediyordu. Bir dönem daha bağımsız olarak görevine devam ederken iktidar partisinin yerel ve merkezi kurmayları ile ilişkilerini gün be gün ilerleten Belediye Başkanı 6. Temmuz 2021’de bize esas niyetini açıkladı.

İnsanlar siyasi olarak farklı düşünebilir ve siyasi nedenlerden ötürü başka partilere gidebilirler. Bu onların doğal hakkıdır. Ancak Dicleli seçmenlerin KDP-Bakur’lu (Platform) kimliğinden ötürü ve ittifak adayı olarak onların oylarını alıp seçilen bir Belediye başkanı, seçmenlerinin iradesini başka bir partiye pazarlayamaz. Batılı gelişmiş demokrasilerde örneğin bir parlamenter ilk önce milletvekilliği görevinden istifa eder sonra partisini değiştirir. Türkiye’de bu borsa maalesef tüm ahlaki kurallar çiğnenerek işliyor. Bu ahlaki çöküş ve kokuşmuşluk içinde siyaset, dürüst siyaset erbaplarının işidir. 

Aygören bağımsız olduktan sonra yardımların geleceğini zannediyor ve hep ondan bahsediyordu. Son görüşmelerimizde hizmet veremediğini, yardımların yarı yarıya düştüğünden bahseder oldu. Niyetini nihayet dün açığa vurdu: Kendisini AK-Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Gn.Bşk.Yrd. Sn. Özhaseki aramış, “Rozeti takarsa, Dicle’yi 4 ay gibi kısa bir süre içinde uçuracakları” vaadinde bulunmuşlar. Diyarbakır’ın Sn. Valisi (Büyükşehir Belediye Bşk vekili – Kayyum-atanmış kamu görevlisi olarak), diğer yerel AK Parti kurmayları Aygören’i ikna etmişler ve iştahını kabartmışlar. Biz bu vaatlere inanmıyoruz. Aygören’i propaganda amacı için kullanacaklar. Coğrafyamız Türkiye genelinde ekonomik, sosyal ve kültürel olarak hala alt sıralarda. Kaldı ki demokratik hak ve özgürlükler, kültürel ve siyasal olarak bu ülkenin 98 yıldır hala eşit olmayan vatandaşlarıyız. Dicle ‘uçurulsa’ ne olur…

Felat Aygören siz seçilmiş, meşruiyeti olan bir Belediye Başkanısınız, hizmet edebilmek için hakkınız olan desteği almak için iktidarın yerel yönetim sorumluları ile görüşmeniz gayet doğal. Onları ikna etmek için veriler ve projeler sunarsınız, olması için çaba harcarsınız. Yerel kamu idareci ve yöneticileri ile görüşmek en doğal hakkınız. Ancak Yandaş olmanız gerekmiyor. Dicleli seçmenlerin iradesini pazarlamak size hiçte yakışmadı. Hepimizin övündüğü rahmetli dedeniz Şeh Mehdi, babanız Şeh Hüsamettin ve ağabeyiniz Şeh Behrun Aygören Dicle’ye bağımsız Belediye Başkanı olarak hizmet verdiler.

Onun için sizin ile, Felat Aygören, siyasi olarak yollarımızı ayırdık! Ne biz nede sizi oyları ile Belediye Başkanı yapan Dicleli seçmenler hakkımızı helal etmiyoruz!”