Öcalan’a idam isteyen Savcı Şalk: HDP kapatılırsa karar…

...

 Öcalan’a idam isteyen Savcı Şalk: HDP kapatılırsa karar…

19.03.2021 - 22:29

Güncelleme : 19.03.2021 - 22:30

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında kapatma talebiyle iddianame hazırlanması tartışılmaya devam ediyor.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın idamını isteyen iddianameyi yazan eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Talat Şalk ile görüşen Halk TV programcısı ve yorumcusu Barış Pehlivan, Şalk’ın “Davalar hukuki değil siyasi.” dediğini aktardı.

“SELAHATTİN DEMİRTAŞ’I YILLAR SONRA TUTUKLUYORSUNUZ”

Şalk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davasına dair şu ifadeleri kullandı: “Bakın HDP, PKK’nın güdümünde olan bir partidir. Örneğin Selahattin Demirtaş suç işlediyse yıllar önce işledi. Barış süreci olduğu için bir şey yapılmadı ona. Yıllar sonra tutukluyorsunuz, dava açıyorsunuz. Bu davaların hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyorum.

”Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyulması gerekiyor.” diyen Şalk,” Bundandır ki mesela Demirtaş’ın serbest bırakılması lazım. Keza HDP’nin kapatılması karar çıksa da AİHM’in bunları nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın