MSB duyurdu: Zap’ta düşen helikopterde bir asker hayatını kaybetti – HABER BİZDEN

MSB duyurdu: Zap’ta düşen helikopterde bir asker hayatını kaybetti

helikopter

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Zap, Avaşin-Basyan’da düşen askeri helikopterde yaralanan bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlıktan tapılan açıklamada, “Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde, Skorsky tipi bir helikopterimizin ikmal faaliyeti esnasında teknik nedenlerle sert iniş yapmak zorunda kalarak kaza kırıma uğraması sonucu kahraman silah arkadaşımız Piyade Uzman Çavuş Ümit Kesti şehit olmuştur” denildi.

Olayda hayatını kaybeden askerin Uzman Çavuş Ümit Kesti’nin Ordu’nun Fatsa ilçesinde toprağa verileceği belirtildi.

MSB, Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde Metina-Zap bölgesinde bir helikopterlerin düştüğünü duyurmuştu. 

Açıklamada Skorsky tipi helikopterde bulunan 8 askerden 7’sinin kurtarıldığı, bir askerin ise kayıp olduğu belirtilmişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “Eylül 2022 tarihi 23.45 sularında Pençe-Kilit Harekat Bölgesi’nde Skorsky tipi bir helikopterimiz ikmal faaliyeti esnasında teknik nedenlerle sert iniş yapmak zorunda kalmış, kaza kırıma uğramıştır. Helikopterde bulunan 8 personelden 7’si kurtarılmıştır. Sağlık durumları iyidir. Bölgede bir personelimiz için arama kurtarma faaliyetleri devam etmektedir” denilmişti.

PKK: Skorsky tipi helikopter darbelendi

PKK’nin askeri kanadı HPG ise dün yaptığı açıklamada, 3 Eylül günü gece saatlerinde Zap’ın Sîda alanına helikopterler ile indirme yapan askerlerin hedef alındığını duyurdu.

HPG’ye göre, açılan ateş sonucu Skorsky helikopter alev alarak operasyon bölgesinden uzaklaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 17 Nisan günü Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla operasyon başlatmıştı. KAYNAK RUDAW

%d blogcu bunu beğendi: