Mossad raporu: İran, İsrail için bir tehdit olmaktan çıktı

flaş

 Mossad raporu: İran, İsrail için bir tehdit olmaktan çıktı

13.04.2020 - 14:57

Güncelleme : 13.04.2020 - 14:57

Amerika merkezli New York Times gazetesi, Mossad’ın yayımladığı bir raporun ayrıntılarını sızdırdı. Gazete, raporda İran’ın koronavirus salgını ile mücadele krizi ile uğraştığı için İsrail açısından acil bir tehdit oluşturmadığı, İsrail hükümetine virüse karşı tıbbi malzemeleri tedarik etmeye öncelik vermesi gerektiği öneriliyor. Ronen Bergman imzalı haberde “Mossad Direktörü Yossi Cohen neden Sağlık Bakanı Yaakov Litzman ile aynı odada bulunsun ki?” sorusu dikkat çekiyor.

İsrail sağlık  ve güvenlik yetkililerine göre, Cohen’in güçlü istihbarat örgütü, İsrail’in virüse karşı mücadelesinde derinden yer aldı ve ülkenin tıbbi ekipman ve üretim teknolojisi alma konusunda aktif rol aldı.  Raporda İran’da yayılan virüsün hükümeti çaresiz bıraktığı bu yüzden ve artık  İsrail için güvenlik tehditti oluşturmaktan uzak olduğu kaydediliyor. Haberde, Mossad raporunda İran’da virüse yakalananlar ve ölü sayısının resmi makamların açıklamalarından üç kat daha fazla olduğu bilgisi de yer alıyor.

Şu anda İsrail’de  yaklaşık 11 bin 145 virüs vakası doğrulandı ve 104 ölümle, İsrail dünyanın virüsün etkilediği ülkeleri arasında yer almıyor. Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Isaac Ben Israel tarafından Pazar günü yayınlanan bir makalede, “En yüksek genişleme oranı yaklaşık iki haftadır geride kaldı ve muhtemelen iki hafta içinde neredeyse tamamen azalacak,” dedi.

İran’da resmi kaynaklara göre 71 bin 686 koronavirüsüne yakalandı, 4 bin  474 yaşamını yitirdi. İran Çin, İtalya ve ABD’den sonra en çok virüs vakası görülen ülkeler arasında yer alıyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın