Metropoll anketi ne diyor, Soylu, Erdoğan’a rakip mi oluyor?

Metropoll anketi ne diyor, Soylu, Erdoğan'a rakip mi oluyor?

 Metropoll anketi ne diyor, Soylu, Erdoğan’a rakip mi oluyor?

26.04.2020 - 12:51

Güncelleme : 26.04.2020 - 12:51

Metropoll Araştırma şirketinin son anketine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik AKP ve MHP tabanındaki destek hızla yükseliyor.  Özen Sencar’ın sahibi olduğu şirketin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soylu ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ilgili yaptığı anketin sonuçlarını açıklayansa, KRT TV’de katıldığı bir programda konuşan gazeteci İsmail Saymaz oldu.

Saymaz, Soylu’nun Erdoğan’a rakip olabilecek konuma geldiğini öne sürdü ve, “Erdoğanla arasında pek büyük bir fark kalmadı. Metropoll Araştırma Şirketi Müdürü Özer Sencar ile görüştüm, bu konuyu son anket çalışmasında vatandaşa sormuşlar. Süleyman Soylu AK Parti ve MHP tabanında hiç umulmadık biçimde karşılık buluyor” dedi.

Soylu’nun, anketin sonuçlarına göre, bugüne kadar hiçbir araştırmada erişilmeyen bir yüzdeye eriştiğini kaydeden Saymaz, “Onun istifası bu taban tarafından reddediliyor, geri dönüşü büyük bir onayla kabul ediliyor. Hatta beğenisi AKP’li siyasetçiler arasında Erdoğan’dan sonra geliyor. Erdoğan’la arasında büyük bir fark da bulunmuyor” ifadelerini kullandı. 

Soylu’ya yönelik beğeni oranının, Albayrak’ın iki katı olduğunu öne süren Saymaz, “Bu, AK Parti ve MHP tabanında. Günlerdir Berat Albayrak video klipler çekerek ekonomiye dair yayınlıyor. Ve bulunduğu yer nasıl bir yerse bulunduğu yerin arkasında” yorumunu yaptı. 

Soylu, 10 Nisan akşamı iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı almış, 250 binden fazla kişinin sokaklara çıkarak market ve fırınlara akın etmesi nedeniyle eleştiri alınca da 12 Nisan akşamı, yasağın sona ermesine iki saat kadar kala istifa etmiş, Erdoğan’ın istifasını reddetmesiyle de görevinde kalmıştı.

BBC Türkçe’de istifa ile ilgili, AKP içinde dillendirilen görüşlere yer verilmiş ve, “Soylu, AKP tabanındaki yerini test etti” yorumlarına dikkat çekilmişti.

Bu yaklaşıma göre, Soylu, Erdoğan’ın ‘vazgeçemediği’ isim olarak parti içindeki yerini güçlendirdi.

Parti içindeki bir başka görüş ise, Soylu’nun kriz anında istifa kartını oynamasını ‘kriz yaratmak’ olarak değerlendiriyor. Bu görüşe yakın olanlar, Erdoğan’ın istifa etmek isteyenlere pek de fırsat tanımadığını ve Soylu’nun birkaç ay sonra görevden alınmayacağının garantisinin olmadığı yaklaşımını savunuyor.

Soylu, istifasının Erdoğan tarafından reddinin ardından, “…sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu, beni mahcup etmiştir. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah” paylaşımı ile istifasını geri çekmişti. BBC’deki habere göre, Soylu’nun istifasında, sokağa çıkma yasağı kararıyla ilgili eleştiriler karşısında partisi tarafından yalnız bırakılmasının etkili olduğu ifade ediliyor.

Soylu’nun kararını önce savunduğu ancak muhalefetten gelen eleştiriler karşısında partiden veya kabine içinden kendisine destek verilmediğine dikkat çekilerek, “Kendisine içeriden de eleştiriler gelmiş olabilir. Buna üzülüp istifa kararı almış olabilir. Ancak sebebi ne olursa olsun, böyle bir kararın ve tartışmanın zamanlaması hatalıydı” değerlendirmesi yapılıyor.Kimi AKP’liler ise, Soylu’nun parti tabanındaki karşılığını ölçtüğünü ve buradan konumunu güçlenerek çıktığını belirtiyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.