Meclis’e Agit İpek başvurusu

Son dakika

 Meclis’e Agit İpek başvurusu

13.04.2020 - 16:30

Güncelleme : 13.04.2020 - 16:31

Agit İpek’in cenazesinin ailesine kargoyla teslim edilmesini “İnsanlık suçu” olarak nitelendiren HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun acil olarak gündemine almasını istedi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, 2017 yılında bir çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek’in cenazesinin ailesine kargoyla gönderilmesine ilişkin Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na dilekçe verdi.

Dilekçede, komisyonun cenazelere yapılan işkence, gömülme hakkının engellenmesini, cenazelerin kargo, posta yoluyla ailelere gönderilmesinin acilen gündemine alması istendi. Dilekçede, sorumluluğu bulananların tespit edilmesi, bu tür ihlallerin bir daha yaşanmaması için önerilerin belirlenmesi amacıyla bir rapor hazırlanması talep edildi.  Dilekçede, İpek’in annesi Halise Aksoy’un oğlunun cenazesini almak için 3 yıl boyunca mücadele ettiğine değinilerek, “Yıllar sonra bir anneye cenaze yerine PTT yoluyla bir kutunun içinde birkaç kemik parçası gönderilmiştir.

Halise Aksoy’un oğlunun kemiklerinin içerisinde olduğu kutuyu kucağında tutan fotoğrafı tüm insanlığın hafızasına kazınmış ve kamuoyu vicdanını ağır yaralamıştır. Hayatını kaybetmiş bir insan bedenine insanlık dışı bir uygulama ile yaklaşılması insanlık suçudur. Bu uygulama dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir dinde, kültürde, hukukta, yasada yeri olmayan vahim bir olaydır” ifadelerine yer verildi. 

‘İNSANLIK SUÇU’ 

İşkence ve eziyet yasağının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) 3. Maddesi ile koruma altına alındığı anımsatılan dilekçede, cenazelere işkence edilmesi, kargoyla gönderilmesi gibi suçların, “insanlık suçu” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Dilekçede, “İnsanlık tarihi boyunca gerçekleşmiş savaşlarda dahi savaş meydanlarında kalan cenazelerin alınması için kısa süreli ateşkesler ilan edilmiş, ölülere duyulan saygı savaş alanlarında dahi ihlal edilmemiş ve cenazeler ait olduğu toplumun inancına, kültürüne ve gelenek-göreneklerine göre saygın bir şekilde gömülmüştür” denildi.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın