Macron: Kürtler hedef alındı – HABER BİZDEN

Macron: Kürtler hedef alındı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne düzenlenen ve üç kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Fransa’daki Kürtler Paris’in göbeğinde menfur bir saldırıya hedef oldu” ifadesini kullanan Macron, saldırının kurbanları için taziyelerini iletirken bu kişilerin ailelerine de dayanışma mesajı verdi.

Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda üç kişi öldürülmüştü. Üç kişinin de yaralandığı saldırının şüphelisi olarak 69 yaşındaki bir Fransız vatandaşı gözaltına alındı. Fransız yetkililer, saldırganın Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nin ardından bu merkezin karşısındaki bir restoran ve bir kuaförü hedef aldığını bildirmişti.

Kültür merkezinin avukatı, Reuters’a yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybeden üç kişinin de Kürt olduğunu ifade etmişti.

Saldırının ardından Fransa’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen protesto gösterilerinde polisle çatışmalar yaşandığı bildiriliyor.

%d