Kürtler bağımsız devlet istiyor mu? Araştırması işte sonuçlar – HABER BİZDEN

Kürtler bağımsız devlet istiyor mu? Araştırması işte sonuçlar

Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı Türkiye Eğilimleri Araştırması’na göre, “Kürtlerin istedikleri düşünülen yönetim şekli”sorusuna sadece Kürt katılımcıların verdiği cevap yüzde 33,6 ile “Daha Demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti” cevabı oldu. İkinci sıraya yerleşen cevap ise yüzde 24,5 ile “Özerk Yönetim” olurken, Kürt katılımcılar içerisinde “Bağımsız Kürt devleti’” cevabı ise sadece 17,3 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’deki Kürtlerin yüzde 83’ü, Türkiye içinde yaşama yönünde cevap verdi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre, 2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonundaki akademik bir ekip tarafından yürütülen ve 10 yıldır Türkiye’nin nabzını tutan “Türkiye Eğilimleri” araştırmasının 2020 yılı sonuçları açıklandı. Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Grubu ile Global Akademi ortaklığında gerçekleştirilen “Türkiye Eğilimleri Araştırması”nın 2020 yılı saha çalışmaları 11 Kasım – 4 Aralık 2020 tarihleri arasında “Akademetre Araştırma” tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye temsiliyetine sahip 26 ilin kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan görüşmelere dayanan çalışmaya göre Türkiye’de halk, koronavirüs salgınından sonraki en önemli sorunu geçen yıl olduğu gibi hayat pahalılığı ve işsizlik olarak görüyor. Toplumun yüzde 51,8’ine göre ise ekonomik durum kötüye gidiyor.

KÜRTLER NASIL BİR YÖNETİM ŞEKLİ İSTİYOR

Çalışmanın Kürtlerle ilgili bölümünde ise geçen yıllara oranla yine ilginç sonuçlar var.7 Ocak 2021’de yayımlanan araştırmaya göre, etnik köken farkı olmaksızın, bütün katılımcılara sorulan ‘’Kürtlerin istedikleri düşünülen yönetim şekli’ sorusuna verilen en yüksek cevap, yüzde 25,6 ile ‘’Bağımsız Kürt Devleti’’ cevabı oldu. Özerklik yüzde 24,3 ile ikinci sırayı alırken ‘’Daha Demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti’’ cevabı 24,2 oranında kalmış. Federal devlet yapısı istiyorlar cevabı yüzde 15 ile 4. Sırada yer alırken; mevcut yapının devamı isteniyor cevabı ise yüzde 10,9 ile son sırada yer almış.

Sadece Kürt katılımcılar baz alındığında, durum, nerdeyse tersine dönüyor. “Kürtlerin istedikleri düşünülen yönetim şekli” sorusuna sadece Kürt katılımcıların verdiği cevap yüzde 33,6 ile “Daha Demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti” cevabı olmuş.

İkinci sıraya yerleşen cevap ise yüzde 24,5 ile “Özerk Yönetim” cevabı. Kürt katılımcılar içerisinde “Bağımsız Kürt devleti’” cevabı ise 17,3 ile üçüncü sırada yer almış.

Odatv.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: