Kürt sanatçı Mîr Perwer’in babası konuştu – HABER BİZDEN

Kürt sanatçı Mîr Perwer’in babası konuştu

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne gerçekleştirilen saldırıda öldürülen Kültür Hareketi’nden Mîr Perwer’in (Mehmet Şirin Aydın) Muş’ta bulunan aile evinde taziye kuruldu. Taziye evinde konuşan baba Salih Aydın, oğlunun ölümüne neden olan olayın arka planının araştırılmasını istedi.

20 YIL HAPİS CEZASI ALDI

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Kutlu’nun haberine göre, hakkında 20 yıl hapis cezası olduğu için oğlunun Türkiye’den gitmek zorunda kaldığını belirten baba Salih Aydın, “Bu olayın arkasında olanlardan hesap sorulmalıdır. Benim oğlum öldü, oğlumun davası yerde kalmamalı. Oğlumun hakkı yerde kalmamalı. Oğlum sadece şarkı söyleyen ve kimseye zararı olmayan biriydi. O sadece halkının ozanıydı” dedi.

‘OĞLUM GİTMEK ZORUNDA KALDI’

Oğlu Perwer’in 2016’da katıldığı bir yürüyüş nedeniyle hakkında dava açıldığını belirten baba Aydın, şöyle dedi:

“Bir yürüyüşe katıldığı için dava açıldı. Türkiye’de her gün yürüyüş eylem oluyor ama oğlum 20 yıl ceza aldı ve yurt dışına gitmek zorunda kaldı. Ceza bu kadar yüksek gelince oğlum gitmek zorunda kaldı. Oğlum baskıdan kaçtı ama orada da bu komplo düzenlendi. Kimse oğlumdan bugüne kadar zarar görmedi. Bugün herkes oğlum için ayakta.”

‘AHI YERDE KALMASIN’

Perwer’in üç yıldır Paris’te olduğunu hatırlatan baba Aydın, şöyle devam etti:

“Avrupa’dayken sürekli, ‘Keşke ülkemde olsaydım’ derdi. Son konuştuğumuzda, ‘Keşke cezam 5 yıl olsaydı gelir yatardım ama 20 yıl bir ömür, gelemem’ dedi. Yabancı ülkede olmaktan hep rahatsız olurdu, son konuştuğumuzda ülkesini ve ailesini çok özlediğini söyledi. Bana, ‘Ben gelemiyorum bari sen gel’ demişti. İşlerimi bitirmiştim 1-2 gün içinde Avrupa’ya gidip onu görecektim. Dün bana bir telefon geldi dünyam başıma yıkıldı. Ben oğluma gidemeden onun cenazesi geliyor. Oğlumun ahı yerde kalmasın.”

‘ANNE SENİ GÖRMEDEN ÖLMEKTEN KORKUYORUM’

Aydın, oğlunun hiçbir bir yüz kızartıcı suç işlemediğini vurgularak şöyle dedi:

“Oğluma o kadar ceza verdiler ki oğlum kaçmak zorunda kaldı. Oğlumun ülkesine ve ailesine olan sevgisi çok fazlaydı, sürekli burayı özlediğini, gelmek istediğini söylerdi. Annesine olan hasreti için bir şarkı yazmıştı, şarkıda ‘Anne seni görmeden ölmekten korkuyorum’ diyordu. Oğlum ailesini görmeden öldü. Oğlumun kanı kimin elindeyse hesabı sorulsun istiyorum.”

Mîr Perwer

HDP çalışmalarında yer alan Mîr Perwer, 2016 yılında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Perwer, iki yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. 2019 yılında hakkındaki verilen 20 yıllık cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından yurt dışına çıkmak zorunda kalan Perwer, Avrupa’da üç yıl kültür çalışmalarında yer aldı. /artı gerçek

%d blogcu bunu beğendi: