Kürdistan İttifak Çalışması’ndan ‘KDP-PKK gerilimi’ ile ilgili çağrı

Kürdistan İttifak Çalışması'ndan 'KDP-PKK gerilimi' ile ilgili çağrı

 Kürdistan İttifak Çalışması’ndan ‘KDP-PKK gerilimi’ ile ilgili çağrı

22.04.2020 - 23:43

Güncelleme : 22.04.2020 - 23:43

Kürdistani İttifak Çalışması, yaklaşık doktuz aydır ambargo altında bulunan Irak Kürdistan Bölgesi’nin Mahmur kenti ile KDP ile PKK arasında son günlerde gerilime neden olan Zinî Wertê yönelik saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Güneydeki (Irak Kürdistan) olaylar konusunda rahat değiliz” denilen açıklamada, “Gelişen olaylar hakkında her şey bir muamma olmuş, koronavirüs yüzünden ulaşım tıkanmış, duyduklarımız sadece sosyal medya üzerinde oluyor, biz bu söylenenlere de pek itibar etmediğimiz için yanlış yapmamak adına konu hakkında sessiz kaldık ve konunun aydınlanmasını bekledik. Koronavirüs nedeniyle dünya halkları, toplumları ağır sorunlarla yüz yüze. Birden fazla nedenle biz Kürtler çok daha zor bir süreçten geçiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Irak Kürdistan bölgesi ile özerk Rojava’da olmak üzere Kürtlere yönelik tehdit ve saldırılar da artmakta olduğunun belirtildiği açıklamada devamla şunlar belirtildi:

“Başta Kerkük, Kürdistan kentlerine İŞİD saldırıları artarak sürüyor. Efrin ve diğer kentlerimizdeki demografik değişim silah zoruyla sürdürülüyor. Ve Kovid-19’un küresel tehdidi altında bile ‘su uyur düşman uyumaz’ misali sömürgecilerin karadan ve havadan Kürdistan parçalarına saldırıları bir plan dahilinde aralıksız devam ediyor. Kürdistan Bölgesel Hükümeti ile Kuzeydoğu Suriye Özerk Yönetimi arasında; güçlükler karşısında gelişen yardımlaşma ve ortaklaşmayı sömürgeciler her türlü fitne fesatla bozmaya çalışıyor. Bu gelişmeler; halkımızın, siyasetimizin büyük fırsatlar kadar büyük tehlikelerle de yüz yüze olduğunu bize gösteriyor.”

Kürdistani İttifak Çalışması, açıklamasında şu çağrıda bulundu:

“Başta Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Kuzeydoğu Suriye Özerk Yönetimi’ndeki kazanımlar olmak üzere halkımızın kazanımlarına sahip çıkmak için gücümüzü gerçekleştireceğimiz ulusal ittifakla büyütelim. Her fırsat ve araçla Güney ve Rojava Kürdistan’ı yönetimlerinin yakınlaşma-ortaklaşma geliştirmelerini; adil ve ulusal demokratik öneri ve girişimlerimizle destekleyelim, teşvik edelim.

* Kürdistan Hükümeti ile Rojava Yönetimi ve siyasal partilerimiz; küresel ve bölgesel güçler arası dengeleri ve muhtemel gerilim ve çatışmalarını, ayrıntılara hükmeden titizlikle irdeleyerek tutum almalı.

* Partiler, örgütler arası meselelerimizi; Kürt ulusal birlik bilinciyle ve adım adım büyüteceğimiz iç barış ve demokratik kültürümüzle çözelim. Herhangi bir iç sorunumuzu; mutlaka ama mutlaka öncelikle el sıkışarak ortak ulusal demokratik değerlerimiz temelinde ele alıp çözmeyi hedefleyelim.

* Bugüne kadar Kürtlere yapılanlar ve önümüzdeki süreçte yüzleşeceği muhtemel yeni sorunlardan hareketle; bizler ulusal ittifaka mecburuz; çünkü halkımız da böyle istiyor.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın