Meclis kulislerinden gelen haberlere göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim hazırlıkları çerçevesinde kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Cumhuriyet’in köşesine taşıdığı kulis bilgilerine göre, Erdoğan’ın seçim çalışmaları kapsamında, kendisi için çok önemli olan “muhafazakâr Kürt seçmenler” ön planda yer alıyor.

Son günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile üç defa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı ve İçişleri Eski Bakanı Oğuzhan Asiltürk’le görüşmesi ve Bahçeli’den İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “eve dön” çağrısını yinelemesi kulislerde yeni bir tartışmanın kapısını araladı. “Erdoğan için ya Cumhur İttifakı ya da 3’üncü yol” Erdoğan’ın hamlelerinden biri de, “CHP’yi denklem dışında tutmak ve CHP dışındaki muhalefet partilerini, Cumhur İttifakı çatısı altında olmuyorsa, üçüncü yol ittifakta buluşturmak” şeklinde belirtiliyor.

Kulislere göre Erdoğan, CHP’nin ulusalcı kanadı ve ‘merkez sağ’ çatısını oluşturan İYİ Parti, DP, DSP gibi partilerin tabanının HDP ile birlikteliğe onay vermeyeceğinden çok emin. Erdoğan’ın, CHP ve HDP dışında kalan muhalefeti, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” kriteri aşılamıyorsa, “Üçüncü yol ittifak denkleminde birleştirmek” için hazırlandığı belirtiliyor.