Koronavirüs Silivri Cezaevine sıçradı: 42 tutuklu..

Koronavirüs Silivri Cezaevine sıçradı: 42 tutuklu..

 Koronavirüs Silivri Cezaevine sıçradı: 42 tutuklu..

08.05.2020 - 13:44

Güncelleme : 08.05.2020 - 13:44

Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde kalan 44 tutuklu ve hükümlüde koronavirüse rastlandığı açıklandı. Testi pozitif çıkanlardan ikisi hastanede, diğerleri cezaevinde karantina altına alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan 44 tutuklu ve hükümlünün yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına yakalandığını duyurdu. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 2 mahkumda koronavirüs tespit edilmesinin ardından yapılan testlerde 42 tutuklunun daha virüse rastlandığı belirtildi.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda bazı tutuklu ve hükümlülerde COVID-19 belirtilerinin gözlemlenmesi üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması gerekli görülmüştür.

Silivri Ceza İnfaz Kurumu 7 numaralı L tipi Cezaevi’nde koronavirüs belirtileri gözlemlenen ve hemen akabinde sağlık kurumuna sevk edilen 2 tutuklu/hükümlünün COVID-19 testleri pozitif çıkmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde, iki şahısla temasta olduğu değerlendirilen tutuklu/hükümlüler üzerinde kapsamlı bir filyasyon çalışması yapılmıştır. Yapılan testlerde 42 tutuklu/hükümlünün daha COVID-19 testleri pozitif çıkmıştır.

2’si hastanede diğerleri cezaevinde karantinada

Odalarından derhal çıkarılarak izole edilen tutuklu/hükümlüler, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişlerdir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene, tetkik ve testlerin sonucunda herhangi bir semptom göstermeyen 40 tutuklu/hükümlünün tedavi ve takibinin, kurumda belirlenen izolasyon alanında doktor gözetiminde yapılmasına karar verilmiştir. Diğer 2 tutuklu/hükümlünün tedavisine ise bir süre daha hastane ortamında devam edilecektir.

Hastanede tedavisi süren ilk 2 vaka da dahil edildiğinde; Silivri Ceza İnfaz Kurumunda COVID-19 tanısı konulan 44 tutuklu/hükümlünün genel sağlık durumları iyidir. Bu hassas süreç şeffaflıkla yürütülmekte olup tedavisi devam eden her bir tutuklu/hükümlünün ailesi bilgilendirilmiştir.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.