Kobani’yi bombadırmanına ilişkin TSK ve DSG’den açıklama – HABER BİZDEN

Kobani’yi bombadırmanına ilişkin TSK ve DSG’den açıklama

Mazlum Abdi: Büyük bir felakete yol açmamak için her türlü çabayı gösteriyoruz

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi, Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Güvenli bölgelerimizin bombalanması tüm bölgeyi tehdit ediyor. Bu bombalama hiçbir partinin lehine değil. Büyük bir felakete yol açmamak için her türlü çabayı gösteriyoruz ama savaş çıkarsa sonuçlarından herkes etkilenecek. Saldırılar, artık saldırgan, barbarca bombardımana maruz kalan bölgelerimizle sınırlı kalmayacak. Ailelerimizi evlerinde kalmaya ve güvenlik güçlerinin direktiflerine uymaya davet ediyoruz.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait uçakların Rojava’nın Kobani kentine yönelik hava saldırısı başlattığı bildiriliyor.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Sözcüsü Ferhat Şami, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, TSK’ya ait savaş uçaklarının Kobani’yi bombaladığını duyurdu. 

Şami, “Kobani, IŞİD’i yenen şehir, Türk işgal uçaklarının bombardımanına maruz kalıyor” dedi.

DSG sözcüsü, savaş uçaklarının 2018’de Efrin’den kaçanların yoğun olarak yaşadığı el-Beilonya köyü ile Kobani’de yerinden edilenlerin yaşadığı Dahir al-Arab köyünün de bombardımanların hedefi olduğunu söyledi.

MSB’den paylaşım

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanlığı da sosyal medya hesaplarından “Hesap zamanı!” şeklinde paylaşımda bulundu.

Sosyal medyadan, bombardımanın Kobani’den Derik’e kadarki sınır hattı boyunca gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Sosyal medyadan ayrıca Kobani’deki bombardıman anına ilişkin görüntüler paylaşıldı.

%d