Kent kent Newroz programı – HABER BİZDEN

Kent kent Newroz programı

  u yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz’un hangi kenttlerde aynı kaçında kutlanacağı netleşti.  

  Her yıl milyonların katıldığı ve kitlesel kutlamalara sahne olan Newroz, bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek. Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newrozu’nun startı, 10 Mart’ta Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Amed’te, 11 Mart’ta Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP öncülüğünde İstanbul’da açıklanan deklarasyonlarla verildi. 

  İsyan havasında 43 merkezde gerçekleştirilecek 2023 Newrozu’nun programı belirlendi. kutlamaların kent kent programı 2023 Newrozu’nun ilk ateşi, 15 Mart’ta Hakkari’nin (Şemdinli) ilçesinde yakılacak. 16 Mart’ta Halepçe Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla anma etkinlikleri gerçekleştirilecek. 17 Mart’ta da Maraş merkezli depremlerin 40’ıncı günü olması nedeniyle kutlama yapılmayacak. Newroz kutlamalarının finali ise 21 Mart’ta Amed’te gerçekleştirilecek. 43 merkezin yanı sıra tüm il, ilçe, köy ve beldelerde Newroz ateşi yakılarak, kutlamalar gerçekleştirilecek.

  43 merkezde gerçekleştirilecek 2023 Newrozu’nun kent kent programı şöyle: 

  18 MART

  Hakkari, Elazığ-Dep (Karakoçan), Ağrı-Patnos, Muş-Kop (Bulanık), Aydın-Germencik

  19 MART

  İstanbul, Van, Mardin-(Kızıltepe), -Gever (Yüksekova), Dersim, Bingöl, Elih, Siirt, Iğdır, Muş, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Kocaeli-Gebze, Ağrı- (Doğubayazıt), Bitlis- (Tatvan), Sakarya-Arifiye

  20 MART 

  Kars, Ağrı, Ardahan, Mardin- (Nusaybin), Erzurum- (Karayazı), 

  21 MART

  Amed, Şırnak- (Cizre), Urfa- (Viranşehir), Çanakkale

  %d blogcu bunu beğendi: