Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mehmet Emin Bilmez, 9 milyon TL’lik ödenmeyen borç nedeniyle AKP’nin eski Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Takva’yı icraya verecek.   İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez, 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin kentte belediye başkanlığına aday olarak gösterdiği iş insanı Necdet Takva’yı icraya verecek.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetecilerle bir araya gelen Bilmez, Van Organize Tarım İşletmeleri’ne (VOTAŞ) ilişkin yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta icrayı gündeme getirdiği öğrenildi.  Bilmez, belediyeye ait VOTAŞ hisselerini satın alan Van Ticaret ve Sanayi Odası iştirakçisi Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat A.Ş.’nin ödeme yapmadığını belirterek, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva ile VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kahraman’ı icraya vereceğini ifade etti.  

KAYYIM YILLARCA İDARE ETMİŞ! Bilmez, şunları söyledi: “Bunlar seçimden önce bize 9 milyon TL belediyeden satın aldıkları hissenin karşılığında ödeme yapmaları gerekiyordu. Necdet Takva seçime girdiğini, ilgilenemediğini söyledi ve Mayıs’a kadar zaman istedi. Çünkü VOTAŞ’ın hisselerini satarak borcumuzu ödeyeceğini belirtti. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ekim ayları geçti bir şey değişmedi. Yılsonu geldi biz bunları sıkıştırmaya başladık. Onlar belediyenin tekrar hisseleri geri satın alması yönünde beyan görüşebilir fakat biz belediyenin bu işlere bulaşmasını istemedik. Necdet bey bunu aldı, süre istedi verdik. En son icralık duruma gelince yabancı birini bulduklarını, ortak alarak paramızı ödeyeceklerini söylediler. Biz şahsi olarak senet istedik. Necdet Takva ile Yavuz Kahraman senet yaptı. Hatta ben bu senetleri götürüp bankaya gösterilmesini istedim. Çünkü yarın öbür gün sıkıntı yaşamak istemedik. Senetlerde herhangi bir sıkıntı yok. Belli bir takvime bağladık. Sonra gelip dediler yabancı ortağımız almaktan vazgeçti. Biraz daha süre istediler.” 

OLMAYAN BANKAYA BAŞVURU Takva ve Kahraman’ın 2 yıl boyunca kendilerini oyaladıklarını kaydeden Bilmez, şöyle devam etti: “Bankadan kredi çekeceklerini söylediler. Sonra gelip VOTAŞ’ın kredisi yokmuş, biz yeni bir şirket kuruyoruz. İyi dedik biraz daha zaman verdik. Hatta hangi banka olduğunu sorduk, çünkü yardımcı olacaktık. Meğerse öyle bir banka yokmuş, müracaat etmemişler. 1 milyon lira getirip ödediler, sonra bir kısım daha ödediler ama artık bizim sabrımız kalmadı. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta ödeme yapılmazsa Necdet Takva ve Yavuz Kahraman’ın birebir kefil olduğu, imzaladığı, ciro ettiği senetlerle icraya vereceğiz. Çünkü iki yıl bizi oyaladılar. Biz para istedikçe Van Ticaret ve Sanayi Odası vay esnaf şikayetçidir. Yaz ortasında cadde mi yapılır? Birilerinin menfaatine dokundukça onların tivitleri artıyor. Allah işimizi kolay etsin.” 

TAKVA’YA DAİR 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Van TSO Başkanı Takva, kentte yaşanan Kobanê eylemlerinde belediye araçlarının çıkan yangınlara müdahale etmediği ve temizlik yapmadığı gerekçesiyle şu an tutuklu olan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve 10 belediye çalışanı hakkında açılan davada tanıklık yapmıştı.  Takva, Mülkiye Müfettişlerine verdiği ilk ifadesinde; “Biz olaylar sırasında belediyeden hiçbir müdahale görmedik. Ne itfaiye ne temizlik ne de ulaşım hizmeti verilmedi. Esnafımız ve işadamlarımız çaresiz ve tek başlarına bırakıldılar” demişti. Takva, kentte kendisine yönelik sert eleştirilerin ardından katıldığı duruşmada ifadesini değiştirerek, “Evlerimizden çıkamaz durumdaydık. Onların o dönemde olaylara nasıl müdahale ettiklerine bizzat şahit olmadım” demişti.  Takva, daha sonra imzaladığı tutanağı okumadan imzaladığını iddia etmişti.