Kabine toplantısı başladı! sokağa çıkma yasağı tekrar edecek mi?

Son dakika

 Kabine toplantısı başladı! sokağa çıkma yasağı tekrar edecek mi?

13.04.2020 - 15:24

Güncelleme : 13.04.2020 - 15:24

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün üçüncü kez telekonferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma çıkma yasağının her hafta tekrar etmesinin karara bağlanacağı iddia edildi. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler, önlemlerin

yansıması ve uygulanması ile virüsün ekonomideki etkileri değerlendirilecek.  Erdoğan, toplantının ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunacak. Toplantının ana gündemini daha önce olduğu gibi yine Covid-19 oluşturacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunum yapacağı kabine toplantısında koronavirüsle mücadele için yürütülen çalışmalar, alınan tedbirlerin uygulamalara yansıması konuları değerlendirilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILACAK MI?

Sokağa çıkma yasağına ilişkin uygulama ve bu yasağın önümüzdeki günlerde yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağı konuları da toplantıda ele alınacak. Yasağın hafta sonları uygulanmaya devam edilmesi bekleniyor. Kabinede il, ilçe, belde, mahalle bazındaki lokal karantina uygulamaları ve her alanda adım adım hayata geçirilecek ek önlemler ele alınacak. Bu kararın alınmasında vatandaşın kurallara ne derecede uyduğu ve riayet ettiği belirleyici olacak.

TERHİS VE CELPLERİN DURDURULMASI

Toplantıda, hafta sonu gündeme gelen asker terhislerinin ve celp dönemlerinin durdurulması hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bir sunum yapması ve kararın hafta içinde uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

Bunun yanı sıra esnafın, tüccarın, işverenin ve ihracatçının mağdur olmaması için alınacak yeni ekonomik önlem paketi de detaylarıyla değerlendirilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kabineye bilgilendirme yapacak.

Erdoğan, kabinede alınan kararları ve koronavirüsle mücadelede hayata geçirilecek yeni tedbirleri toplantının ardından ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasıyla duyuracak.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın