James Jeffrey: ABD, Suriye Konusunda Türkiye İle Nasıl Uzlaşabilir? – HABER BİZDEN

James Jeffrey: ABD, Suriye Konusunda Türkiye İle Nasıl Uzlaşabilir?

tsk

Türkiye-ABD ilişkilerindeki son kriz -Türkiye’nin Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı Suriye’ye kara harekatı başlatma tehditleri- ikili ilişkilerde gerilimi yeniden artırdı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından henüz nihai bir karar alınmamış olsa da, nerede ve nasıl olduğuna bağlı olarak ikili ilişkileri az çok bozacak bir tür kara harekatı başlatması muhtemeldir.

ABD’nin Türkiye ile çatışan çıkarları var. Ukrayna’dan NATO’nun nükleer politikasına ve İran’a kadar onlarca konuda her iki ülkenin de çıkarları örtüşüyor. Washington, birçok sıkıntıya rağmen Ankara’nın en hayati müttefiki ve Türkiye, ekonomik ve askeri ağırlığı ile stratejik coğrafyası göz önüne alındığında, ABD’nin Avrasya’daki kilit ortağı.

Yine de Washington’ın, İslam Devleti’ne(IŞİD) karşı ortak mücadelede YPG’ye verdiği destek konusundaki farklılıklar, 2016’dan bu yana ilişkileri defalarca alt üst etti. Grubun PKK bağlantıları, ikincisi ABD’nin terörist listelerinde olduğu için. Bu, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD’yi geri çekmesi için iki karar vermesine yol açtı – neyse ki her ikisi de tersine çevrildi…

Suriye ile ilgili genel Türk-ABD hedefleri benzerdir ve iki ülke, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı kapsamında çatışmaya siyasi bir çözümün onaylanması, Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon kayıtlı Suriyeli mültecinin desteklenmesi ve Suriyelilerin daha fazla ilerleme kaydetmesine karşı çıkmak da dahil olmak üzere, genellikle koordinasyon içindedir. Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’nin Türkiye destekli İdlib yerleşim bölgesine karşı. Washington ve Ankara, ABD Eylül 2014’te bir İslam Devleti saldırısına karşı Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye sınırındaki Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir şehir olan Kobani’de DSG’yi desteklemeye karar verdiğinde bile işbirliği yaptı.

Sonunda bu işbirliği soğudu. İki buçuk yıl yürürlükte kalan Ankara-PKK ateşkesi 2015’te bozulurken, ABD, DSG’nin IŞİD’e karşı elde ettiği başarıyı temel alarak, DSG’ye birincil kara gücü olarak desteğini artırdı. İslam Devleti’nin Suriye’de Fırat Nehri boyunca kalan topraklarına operasyon yapan DSG, kontrolü altındaki bölgeyi Arap bölgelerine kadar genişletti ve sonunda Suriye’nin yaklaşık yüzde 25’ini, birkaç milyon nüfusu, Suriye petrolünün çoğunu ve ekilebilir arazisinin çoğunu himayesine aldı.

Artık PKK’ya karşı savaşa geri dönen Türkiye, bunu anlaşılır bir şekilde potansiyel bir tehdit olarak gördü ve ABD’nin DSG’ye desteğini inandırıcı olmayan bir şekilde “geçici, taktiksel ve işlemsel” olarak tanımlayan ABD politikasına karşı her zamankinden daha fazla itiraz etti. 

Tüm bunlar, DSG varlığını kısıtlamaya yönelik bir ABD-Türkiye anlaşmasının bozulmasının ardından, Ekim 2019’da yaşandı, bu kez ABD güçlerinin faaliyet gösterdiği yerin yakınına, kuzeydoğu Suriye’ye (Rojava)üçüncü bir Türk askeri saldırısıyla doruğa ulaştı. Trump yönetimi öfkeyle tepki gösterdi, üst düzey Türk yetkililere geniş kapsamlı yaptırımlar uyguladı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Erdoğan’la ateşkes müzakeresi yapması için görevlendirdi ve başarılı oldu. Buna göre, Türkiye ve Suriyeli muhalif güçler müttefikleri, Suriye’nin yaklaşık 30 kilometre içinde kuzeydoğu sınırının 130 kilometrelik bir bölümünü işgal etti ve DSG, güçlerini bu bloktan çekti.

Bu anlaşma – küçük, genellikle topçu ve hava harekatı dışında – üç yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Ancak Erdoğan, DSG’nin kuzeydoğudaki bu bloğun her iki tarafında ve kuzeybatıdaki Halep yakınlarındaki Tel Rıfat ve Fırat Nehri’nin hemen batısındaki Menbic’te Türkiye’ye bu kadar yakın olmasından hâlâ endişe duyuyor. Ekim 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD birlikleri geri çekildiğinde Menbic ve kuzeydoğu bölgelerine taşınan Rus kuvvetlerinin DSG’yi Türkiye sınırından 30 kilometre geri çekilmeye zorlaması için bir anlaşma müzakere etti. Pence-Erdoğan anlaşmasında, Pence’in Erdoğan ile yaptığı anlaşmanın aksine DSG’ye hiçbir zaman danışılmadı ve geri çekilmedi.

Mevcut krizin yaklaşık nedeni, Ankara’nın Suriye dışında faaliyet gösteren PKK’ya atfettiği, İstanbul ve Gaziantep illerindeki Türk sivil hedeflerine yönelik ve birlikte dokuz kişinin ölümüne neden olan iki Kasım saldırısıydı. (PKK olaya karıştığını inkar etti.) Ve Erdoğan daha önce DSG’ye karşı kara operasyonları başlatma tehdidinde bulunsa da, Washington ve Moskova tarafından caydırılma olasılığı bu sefer daha ciddi görünüyor. Bazı gözlemciler bunu Türkiye’de 2023’ün ortalarında yapılacak genel seçimlere bağlıyor. Anketler Erdoğan’ın partisinin çoğunluğun çok altında olduğunu gösteriyor ve Erdoğan’ın PKK unsurlarına bir eylemde bulunarak desteği artırmaya çalıştığını iddia ediyor.

Belki, ama Erdoğan bunun yerine, “Bingazi” etkisi Erdoğan’ın adaylığını baltalayabilecek olan seçimlerden hemen önce PKK’yı saldırılar düzenlemesinden çok  korkutmaya çalışıyor olabilir. Suriye konusunda Türkiye-ABD koordinasyonu da eskisi kadar üst düzeyde değil ve Washington’un Ortadoğu’dan uzaklaşmaya verdiği önem göz önüne alındığında, Türkler sınırlarındaki PKK varlığına ne olacağını bilmek istiyor.

Washington, Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir harekâtının -özellikle kuzeydoğuda, ABD güçlerinin ve DSG’nin IŞİD’e karşı faaliyet gösterdiği yerlerin yakınında- bu terörist gruba karşı mücadeleyi ve özellikle de DSG’nin Suriye’de oynadığı kritik rolü baltalayabileceğinden korkuyor. Binlerce İslam Devleti mahkumunu ve ailesini koruyor ve böylece Türkiye’yi operasyon başlatmaması için her zamankinden daha güçlü bir şekilde çağrı yapabiliyor. Türkler, kısmen aynı melodiyi 2018’de Suriye’nin Afrin kentinde DSG’ye yönelik saldırılarından önce duydukları ve o zaman görmezden gelmenin uzun vadeli sonuçlarına katlanmadıkları için Washington’un çağrısına kulak veriyor gibi görünmüyor.

Daha genel olarak Ankara, sekiz yıl sonra Washington’un kuzeydoğudaki uzun vadeli niyetlerini hala bilmediği için hayal kırıklığına uğramış görünüyor (kısmen Washington’un 2254 sayılı BM Kararını desteklemenin ötesinde kapsamlı bir strateji açıklamamış olmasından dolayı).

Kuvvetleri Türklerin gözünü diktiği iki bölgede (Kobani ve Menbic) faaliyet gösteren ve sözde DSG’nin 2019’da geri çekilmesini etkileyeceği varsayılan Rusya, DSG lideri Ferhat Abdi Şahin (Genaral Mazlum Abdi) ile çekilme konusunda yeniden müzakere ediyor. Abdi, Washington Post’un sayfaları da dahil olmak üzere ABD’ye bir Türk saldırısını durdurması için çağrıda bulundu.

Bunu yapmak kesinlikle Washington’un çıkarınadır. Müttefikleri Esad’ın Türkiye’nin Suriye’de daha fazla toprak ele geçirmesini istemediğini bilen Ruslar, DSG’yi geri çekilmeye ikna ederek Türkleri caydırmaya çalıştıklarını iddia etseler de Moskova’nın çıkarları çatışıyor. ABD-Türkiye ilişkilerinde bir saldırıdan kaynaklanan topyekûn bir çöküş ve hatta muhtemelen ABD birliklerinin kaotik bir kuzeydoğu Suriye’den(Rojava) çekilmesi (ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanları zaten çekildi), Türkiye’nin kontrol altına almada oynadığı kritik rol göz önüne alındığında, Rusya’nın çıkarına olacaktır. Moskova sadece Suriye’de değil, aynı zamanda Libya’da, Kafkasya’da ve en önemlisi Türkiye’nin Kiev’e kilit silah sistemleri sağladığı Ukrayna’da, Rus donanmasının Karadeniz’e takviye kuvvetlerini engellemek için 1936 Montrö Sözleşmesini kullandı. Türkiye üzerinden Rusya ile Suriye arasındaki Rus askeri uçuşlarını durdurdu. Dolayısıyla Moskova’nın, ABD’nin hem Türkiye hem de Kürtlerle olan bağlarını en doğrudan şekilde etkileyecek bir Kobani saldırısına yeşil ışık yakabileceğine dair bazı şüpheler var.

Ancak Washington’un protestoları tek başına Ankara’yı geri adım atmaya zorlamayacak. Bunun yerine ABD’li yetkililer, masaya gerçek bir teklif koymak için geçmiş üçlü Türkiye-ABD-DSG düzenlemelerini temel alabilir.

Türkiye’nin acil talepleri, DSG güçlerinin Türkiye topraklarından ve Türkiye’nin kontrol ettiği Suriye bölgelerinden çekilmesidir. Ayrıca PKK’nın Suriye’den Türkiye topraklarına yönelik saldırılarına karşı taahhüt istiyor. Bunun için emsaller var. 2016’da, dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın kendisi de dahil olmak üzere ABD, grubun Menbic’i ele geçirmesinin ardından DSG’nin Fırat Nehri boyunca geri çekilmesini sağlama taahhüdünde bulundu; ardından, Obama yönetiminin devam edememesinin ardından, Trump yönetimi 2018’de DSG’nin Menbic’ten yeni bir şekilde çekilmesi için müzakerelerde bulundu, ancak DSG’nin uzlaşmazlığı ve ABD’nin iç tartışması nedeniyle ancak kısmen başarılı oldu. 2019’da Ankara, Washington ve DSG, ortak ABD ile kuzeydoğudaki DSG güçlerinin Türkiye sınırından dört ila 14 kilometre arasına çekilmesi konusunda resmen anlaştı. -Türk askeri devriyeleri doğrulamak için. (Bu anlaşma, Ekim 2019’daki Türk harekatı ve Pence-Erdoğan anlaşmasıyla fiilen ortadan kalktı.) Ayrıca Washington, DSG’den Türkiye’ye kuzeydoğu Suriye’den(Rojava) saldırmamak için tekrar tekrar taahhütler aldı. 

Hem ABD hem de DSG için istikrarsızlaştırıcı bir Türk saldırısını önlemenin önemi göz önüne alındığında, Washington bu taahhütleri bir şekilde yeniden canlandırmalı. DSG, daha önce çeşitli şekillerde yapmayı kabul ettiği gibi Menbic ve Kobani’den çekilebilir ve Türkiye’nin Menbic’e karşı hareket etmeme sözü karşılığında, Türkiye’ye kuzeydoğu Suriye’den(Rojava) saldırmama taahhüdünü Suriye’nin herhangi bir yerinden saldırmamaya genişletebilir. Türkiye yine de Tel Rıfat’a saldırabilir, ancak oradaki PKK unsurlarının ABD ile hiçbir ilgisi yoktur ve bu nedenle orada yapılacak bir saldırı, ABD-Türkiye ilişkisini başka yerlerden çok daha az istikrarsızlaştıracaktır.

Bu konularda Türkiye ile benzer girişimlerin elbette karışık sonuçları oldu, ancak çıkarlar hem Türklerle hem de DSG ile çok üst düzeyde görüşmeyi haklı kılacak kadar yüksek. Ancak Washington, bir Türk saldırısını ertelemeyi başarsa bile, Ankara’ya ve Suriye’de askerleri sık sık ateş altında olan kendi vatandaşlarına, “Bütün bunlar nasıl sona erecek?” sorusuna bir yanıt borçludur.

%d blogcu bunu beğendi: